Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer: 130
In order to solve for <4, you need to know that supplementary angles add up to 180°.
<3 = 50
180 - 50
130
**For future questions**
1. The sum of the interior angles of a triangle is 180°
2. Alternate interior angles are congruent
3. The exterior angle of a triangle is the sum of the nonadjacent interior angles
See attachment below.
The linear function with the same y-intercept with the graphed function is: table A.
<h3>What is a Linear Function?</h3>
The equation that models a linear function is, y = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept.
Slope of the graphed function = rise/run = - 2/1 = -2
Using one of the points on the line (x, y) = (5, 0) and the slope, m = -2, find the y-intercept (b) by substituting the values into y = mx + b:
0 = -2(5) + b
0 = -10 + b
10 = b
b = 10
The slope (m) of the graphed function is -2, and the y-intercept (b) is: 10.
Slope (m) of table A = change in y/change in x = (14 - 8)/(3 - 1) = 3
Substitute a point (x, y) = (1, 8) and slope (m) = 3 into y = mx + b to find the y-intercept (b):
8 = 3(1) + b
8 - 3 = b
5 = b
b = 5
Therefore the table with the same y-intercept as the graphed function is table A.
Learn more about linear function on:
brainly.com/question/4025726
#SPJ1