1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Assoli18 [71]
3 years ago
6

On Monday, Mrs. Smith drove 3.56 miles to go to the grocery store, 5.9 miles to go to the bank, and 12.087 miles to go out to di

nner. Round each
number to the nearest mile to estimate the number of miles Mrs. Smith drove on Monday
Mathematics
1 answer:
Yuki888 [10]3 years ago
6 0

Answer:

22

Step-by-step explanation:

3.56 = 4

5.9 = 6

12.087 = 12

4+6+12 = 22

You might be interested in
Find the Inverse of 3x^3-1=y
Anika [276]
y = 3x^{3} - 1
x = 3y^{3} - 1
3y^{3} = x + 1
y^{3} = \frac{x + 1}{3}

y = \sqrt[3]{\frac{x + 1}{3}}
5 0
3 years ago
Simplify (-6)÷3<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%20-%206%29%20%5Cdiv%203" id="TexFormula1" title="( - 6) \div 3" alt="(
muminat
Answer :2
100% correct
5 0
3 years ago
How many bottles of chocolate can you buy with $20 if one cost $4?<br> One step equation
Ulleksa [173]
You can buy 5 bottles because $4 times 5 equals $20. I hope this helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A school theater can sell 87 tickets for show. if 9 have been sold how many tickets are still left to be sold
shutvik [7]

Answer:

78 tickets left to be sold

Step-by-step explanation:

87-9=78

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
24 inches is 250% of what length
Alinara [238K]
The answer is:  " 9.6 inches " .
________________________________________________________
Explanation:
________________________________________________________

24 = 250/100 * x  ;

24 = 2.5 x ; 

↔  2.5 x = 24 ; 

2.5 x / 2.5 = 24/ 2.5 ; 

x = 9.6 ; 

The answer is:  " 9.6 inches <span>" .
</span>_________________________________________________________

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help on this question
    12·2 answers
  • A term for a geometric figure that is enclosed by a circle.
    7·2 answers
  • Jason has 9 Orange balloons he gave Mike 8 of the balloons how many Orange balloons does he now have ?
    14·1 answer
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • Jason can mow his parents' yard in 3 hr. His brother can mow it
    11·1 answer
  • Inscribed angles math lib <br> Need help with number 2 , 3 , and 4 thank you!!!
    14·2 answers
  • Solve each question for the variable.
    15·1 answer
  • 3 3/8 divided by 2 1/4 =
    12·1 answer
  • 6x^2=-19x-15 solve the equation by graphing and at most two decimal places
    15·1 answer
  • 110,568÷220−568÷220<br><br> Calculate efficiently in your head.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!