Answer:
A. $6.65
Step-by-step explanation:
To find how much 1/6 is you divide $7.98 by 6 and so the answer is $1.33. Now multiply $1.33 by 5 to get 5/6 or get the answer $6.65.
Answer: 4,032
Step-by-step explanation:
8,4 x 0,48 = 4,032
He must work 13 hours. I don't feel like showing my work.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
let X represent the smaller paintings and Y represent the larger paintings
since she bought 8 paintings
X+Y=8
She bought all the eight paintings for $230 and X is worth 25 while Y is worth 40
25×X+40×Y=230
25X+40Y=230
Answer:
the cost of running the boarding
house for 600 students is N61,000
Step-by-step explanation:
Let C represents cost
K1 represents first constant
K2 represents second constant
C= k1+k2n
3500 = k1 + 25 k2............. Eqn(1)
6000= k1 + 50 k2 .............. Eqn(2)
Subtract eqn(1) from eqn(2)
2500= 25k2
K2= 2500/25
K2= 100
To get k1 from eqn(1)
3500 = k1 + 25 k2
Substitute the value of k2
3500 = k1 + 25 (100)
3500= k1 +2500
K1= 3500- 2500
K1= 1000
The equation connecting them;
C= 1000+ 100n
The cost of running the boarding
house for 600 students is
n= 600
C= 1000+ 100(600)
C= 1000+60000
C= N 61,0000