1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
10

Cedro bought 10 ounces of Cereal A for $2.25. Then he bought 15 ounces of Cereal B for $3.30. Which cereal is less expensive?

Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
5 0

Answer:

Cereal B.

Step-by-step explanation:

To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.

Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce

Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce

So, cereal B is less expensive.

You might be interested in
Write 430<br> ___minutes after ____thrity
Luda [366]
It can be anyways..400 minutes after 30 or 30 minutes after 400
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
You watch a football game. The team you cheer for loses 5 yards on three plays in a row. Which expression shows the total loss i
Nat2105 [25]
The team loses fifteen yards in a row
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which line is the graph of the function y = x + 6?
Kamila [148]
The graph of the function is line A
4 0
3 years ago
How many real solutions does the following equation have?
kolbaska11 [484]

Answer: A

Step-by-step explanation:

X=(2±√4-12)/2

X=(2±2i√2)/2

x1=1+i√2

x2=1-i√2

4 0
3 years ago
Help me and be BRAINEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lakkis [162]

1.the flight from Baltimore to Miami is 2 hours and 35 minutes

2.the flight to Boston from Baltimore is the shortest.

Miami = 2hrs 35min

Boston = 1hr 15min

Atlanta = 1hr 55min

Indianapolis = 1hr 40min

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mario is making dinner for 9 people.Mario buys 6 containers of soup.Each container is 18 ounces.If everyone gets the same amount
    13·2 answers
  • Find the lcm of 7,18,21
    12·1 answer
  • Mark draws a card 50 times from a standard deck of 52 cards and gets a Heart 8 times. What is the experimental probability that
    14·2 answers
  • 8n^2 multiplied by n^4
    8·1 answer
  • Write the phrase as a rate in simplest form. $406 for 38 pieces
    6·2 answers
  • 75,300,207 in word form
    9·1 answer
  • Under her cell phone plan, Nevaeh pays a flat cost of $46.50 per month and $5 per gigabyte, or part of a gigabyte. (For example,
    8·1 answer
  • Breakfast eaten and the slim camp-outfit lashed to the sled, the men turned their backs on the cheery fire and launched out into
    6·1 answer
  • HELP :)
    14·1 answer
  • Can someone help me? I’ll give brainliest to whoever gets it right first
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!