1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
2 years ago
11

You rent a canoe for $4.50 per hour. Your cost before the tax is added is $18. Write an equation to find the number of hours H t

hat you retend the canoe
Mathematics
1 answer:
anygoal [31]2 years ago
6 0

Answer:

total cost = cost/hour x hours

$18.00 = ($4.50)(X hours)

X=4 hours

Step-by-step explanation:

total cost = cost/hour x hours

$18.00 / 4.50=4 hours

You might be interested in
Can anyone help me with this please and ty I really appreciate it if u can
Anarel [89]
Your riiiiiiiiiiuiuuiii
8 0
2 years ago
What is the y-intercept in the equation: y = 5x + 7
Serhud [2]

Answer:

the y-intercept is 7

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m=slope

b= y-intercept

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is five hundred eighty three divided by twenty four
julsineya [31]
583 divided by 24 = 24
8 0
2 years ago
HELP ITS A TEST AND IM GIVING BRAINLIST
ioda

Answer:

1.Area of Rectangle = 2(2w-5)

2. When you are multiplying the length and width of the rectangle, you solve the area of the rectangle.

Hope this helps! Have a nice evening and good luck!!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A time lapse camera takes pictures once every 50 seconds. How many pictures does it take in a 48 hour period? (Assume that it ta
hram777 [196]

Answer:

3,456 pictures

Step-by-step explanation:

It can take 72 pictures in an hour. (3600 seconds in an hour ÷ 50 seconds)

72 × 48 = 3456 photos

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The diameter of your bicycle wheel is 34inches
    5·1 answer
  • The airplane Li's family will be flying on can seat up to 149 passengers. If 96 passengers are currently on the plane,
    10·2 answers
  • Given m|n, find the value of x.
    8·1 answer
  • Click on the numbers to enter the answers in the boxes.​
    15·2 answers
  • Mrs. epps buys 500 ballons for the hih school prom for $250. what is the cost per bag
    8·1 answer
  • There are eight boys and seven girls in a class. The teacher randomly selects three different students to answer questions. What
    5·1 answer
  • Ms. Ortiz is painting her canoe. Two-fifths of gallon of paint covers ¼ of the canoe.
    5·1 answer
  • The students in Ms. Dodd's class recorded the height in feet of palm trees on school property. Their heights were as follows:
    8·1 answer
  • Martha is following a recipe for 13 liters of punch that uses 8 liters
    10·1 answer
  • If f(x) = 1 - x, whitch value is equivelent to f(i)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!