1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
3 years ago
13

5 times 2/3 is ? For Matthematics please and ty

Mathematics
2 answers:
Aleksandr [31]3 years ago
5 0

Answer:

3 1/3

Step-by-step explanation:

5(2/3) = 10/3 = 3 1/3

dedylja [7]3 years ago
4 0

Answer:

10/3

Step-by-step explanation:

5/1×2/3

5×2=10

1×3=3

You might be interested in
What is y=4,000-400 simplify to
const2013 [10]
It would just be y=3600 I believe. Don’t overthink it bud
6 0
3 years ago
Jim has $700 in savings at the beginning of summer. He wants to have at least
Julli [10]

Answer:

Jim has 700 and wants 300 left. he can spend 400. 25 every weekend. divide 400 by 25 and you get 16. the answer is 16

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Zoe counts 5 times as many black kittens as white kittens for sale at the pet store. she counts a total of 25 kittens how many m
malfutka [58]

Let us say that:

a = black kittens

b = white kittens

 

We know that:

a = 5 b

a + b = 25

 

Therefore:

5 b + b = 25

6 b = 25

b = 4.17

But we cannot have a fraction value for the number of kittens, so round off:

b = 4

 

So a is:

a = 25 – 4 = 21

 

<span>Hence Zoe counts additional 1 black kitten.</span>

3 0
2 years ago
C=.41+.26(z-1) solve for z
Ksivusya [100]

c=0.41+0.26(z-1) \\0.26(z-1)=c-0.41 \\z-1=(c-0.41)/0.26 \\\boxed{z=(c-0.41)/0.26+1}

Hope this helps.

6 0
3 years ago
Demarco paid $3.19 per gallon both times that he stopped for gas on a weekend trip. He bought 12.53 gallons of gas the first tim
maks197457 [2]
He paid 3.19 per gallon both times......first time he bought 12.53 gallons....next time he bought 11.86 gallons

so ur expression is : 3.19(12.53 + 11.86)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Divide the following polynomial, then place the answer in the proper location on the grid.
    9·2 answers
  • there are 63 students marching in a band, and they're marching in 7 rows how many students are in each row
    15·2 answers
  • 38.91 what is the value of 8
    7·1 answer
  • Order the shapes from general to specific , parallelogram, rectangle, quadrilateral?
    14·2 answers
  • A cartoon last is one 1/2 of an hour. A movie is 6 times longer than the cartoon. How many minutes does it take to watch both th
    10·1 answer
  • John is putting money into his saving account. He starts with $350 in the savings account, and each week he adds 60$
    10·1 answer
  • 9. Distribute the expression -3(-8b-9)
    10·2 answers
  • REALLY NEED HELP PLEASE!!
    6·2 answers
  • You are purchasing drywall for a remodeling job. Mike’s Drywall charges a delivery fee of $25 and charges $10 per
    12·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!