1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
2 years ago
7

Find the slope of the line that passes through (10, 3) and (7, 11).

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]2 years ago
8 0

Answer:

Slope of the line is -\frac{8}{3}.

Step-by-step explanation:

Given points are:

(10, 3) and (7, 11)

Here,

x1 = 10 and y1 = 3

x2 = 7 and y2 = 11

Slope of a line is given by

m = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\\\\m = \frac{11-3}{7-10}\\\\m = \frac{8}{-3}

Therefore,

Slope of the line is -\frac{8}{3}.

You might be interested in
Answer this question please answer<br>Whole number 34 to 77​
givi [52]

There are 42 whole numbers between 34 to 77

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rebecca earned $115 in simple interest for 8 months at an annual interest rate of 3%. How much money did she start with in her a
nata0808 [166]

Answer:

$5750

Step-by-step explanation:

For simple interest,

I = prt

115 = p × 0.03 × 8/12

p = 5750

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
10.
mixer [17]

Answer:

D. Isosceles triangle

Step-by-step explanation: Triangles have 180 degrees. To figure out this question you have to find the measure of the last angle. 70+55=125. 180-125=55. So the angles are 70, 55, 55. In an isosceles triangle two sides are equal. Because we know that two angles in the triangle are equal we then know that two sides of the triangle are also equal. Hope this helped :)

5 0
3 years ago
Find the selling price of a $20 item after a 20% markup.
nevsk [136]

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

For a markup, use the formula <em>a = ( 1 + p ) × w. </em>

!!! Remember, <em>a </em>is the selling price, and <em>w </em>is the original price !!!

!!! The <em>p </em>is the percent in decimal form. 20% as a decimal is 0.20 (move the decimal twice to the left) !!!

<em />

Inserting the values, it should look like <em>a = ( 1 + 0.20 ) × 20 </em>

<em>a = 1.20 × 20 </em>

<em>a = 24</em>

<em />

Hence, the new selling price is $24.

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Jack is sharing 3 bananas with 3 Friends. Which expression represents the amount each one will get if they share them equally?
Afina-wow [57]
They will each get 1 banana can i get brainiest please i was first and i barley have any
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Combine like terms to create an equivalent expression.<br> 0.25k+1.5-k-3.50.25k+1.5−k−3.5
    13·2 answers
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • Pls help<br> -10y + 18 = -3(5y - 7) + 5y<br> what is y?
    13·1 answer
  • Find the area of a rectangle that measures 7 us by 23 yd
    8·1 answer
  • What is the surface area? 7 ft 7 ft 7 ft square feet please
    8·1 answer
  • A diagram is drawn to scale, so 1.0 cm represents a velocity of 10 m/s. On the diagram, there is a vector 7.0 cm long. What is t
    7·2 answers
  • Question 5: A mother explains to her child that the price on the sign is not
    6·1 answer
  • You roll a die, winning nothing if the number of spots is odd, $1 for a 2 or a 4, and $10 for a 6.
    9·1 answer
  • What is the solution of the inequality? 7/10 greater than or equal to j - 3/8​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLEST!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!