1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
2 years ago
10

Help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
astra-53 [7]2 years ago
4 0

Answer:

I think 250 is the correct answer

You might be interested in
I need trigometry help
Alex Ar [27]
A^2=b^2+c^2-2bc Cos(A)
(270)^2=(255)^2+(442.85)^2-2(255)(442.85)Cos(A)
A=Cos^(-1)(270^2-255^2_(442.85)^2)/(-2*255*442.85)=33.5435
solve for angle A approximately is 33.54 degrees.
sinA/a=SinB/b
Sin33.54/270=SinB/255
B=Sin^(-1)(sin33.54/270*255)approximately is 31.45.
180-31.45-33.54=115.01 is Angle C.

4 0
2 years ago
How do you do number 1?<br>Whenever I tried to answer it, I always get fraction. help me.​
Flura [38]

Answer:

The pairs are (13,15) and (-15,-13).

Step-by-step explanation:

If n is an odd integer, the very next odd integer will be n+2.

n+1 is even (so we aren't using this number)

The sum of the squares of (n) and (n+2) is 394.

This means

(n)^2+(n+2)^2=394

n^2+(n+2)(n+2)=394

n^2+n^2+4n+4=394               since (a+b)(a+b)=a^2+2ab+b^2

Combine like terms:

2n^2+4n+4=394

Subtract 394 on both sides:

2n^2+4n-390=0

Divide both sides by 2:

n^2+2n-195=0

Now we need to find two numbers that multiply to be -195 and add up to be 2.

15 and -13 since 15(-13)=-195 and 15+(-13)=2

So the factored form is

(n+15)(n-13)=0

This means we have n+15=0 and n-13=0 to solve.

n+15=0

Subtract 15 on both sides:

n=-15

n-13=0

Add 13 on both sides:

n=13

So if n=13 , then n+2=15.

If n=-15, then n+2=-13.

Let's check both results

(n,n+2)=(13,15)

13^2+15^2=169+225=394.  So (13,15) looks good!

(n,n+2)=(-15,-13)

(-15)^2+(-13)^2=225+169=394.  So (-15,-13) looks good!

6 0
2 years ago
At the grocery store there are two different options for buying Coke. You can buy a 12 pack for $5.49 or an 18 pack for $8.59. W
baherus [9]

Step-by-step explanation:

The 18 Pack why is because it has more Coke than the other one and it is less expensive than the other one if it had 18.

3 0
2 years ago
On a certain hot summer’s day, 372 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.25 for children and $2.00 for a
Alex73 [517]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance, to the nearest hundredth, from (6, 5) to (−3, −8)?
Olin [163]

Answer:

15.81

Step-by-step explanation:

Use the distance formula:

So the distance formula for two given points is

Distance= sqrt((x2-x1)^2 +(y2-y1)^2 ) =sqrt((-3-6)^2 +(-8-5)^2 )

=sqrt((-9)^2 +(-13)^2 )

=sqrt(81+169)

=sqrt(250)

=15.81

Hope this helped

:)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Part A.) in another baseball game division, one team had a winning percentage of 0.444... what fractions of the game did the tea
    12·1 answer
  • A craft store retailer uses a markup rate of 65%. A scrapbook kit costs the retailer $20.
    13·2 answers
  • what is the most important thing you need to know to solve a math problem? explain why you think this it is the most important
    14·1 answer
  • Find x in the diagram below.
    7·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • Which number is not a perfect square?<br> A. 4<br> B. 9<br> C. 111<br> D. 81
    13·2 answers
  • I need this please help me
    7·1 answer
  • Find the average of 62 ℓ, 28 ℓ, 45 ℓ and 33 ℓ.
    14·1 answer
  • Mark paid $54.60 to fill his car's gas tank. The gas tank was empty and the cost of gasoline was $3.90 per gallon.
    14·1 answer
  • Least common multiple of 16 and 28
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!