Grapes cost $3.25 per pound. Darius paid a total of $26 for grapes.
2 answers:
Answer:He buys 8 pounds
Step-by-step explanation:
You can either just add up the $3.25 until you get to the end-price, but that wont always work for every problem. The best way is to divide the 26 with the 3.25 in a written devision.
Answer:
he buys 8 pounds
Step-by-step explanation:
you add up until you get to 26 and then count how many times you added :)
You might be interested in
Alright so 28% of 2 m³=0.28 times 2=0.56 m³ of silt in the first mixture 13% of the 1 m³=0.13 times 1=0.13 m³ of silt in 2nd total is 0.56 m³+0.13 m³=0.69 m³ of silt and the total is 2m³+1m³=3m³ so 0.69/3=0.23=23% answer is D
Answer:
Picture
Step-by-step explanation:
I am not sure if this is what you want
Answer:
Ans = 7/8
Step-by-step explanation:
28 out of 32
= 28/32
Dividing through by 4
= 28/4 / 32/4
= 7/8
Answer:
120 is the right answer . mark as brainliest
Answer:
2.3
Step-by-step explanation:
Step 1: Divide 30.50 by 5 to get that each necklaces costs 6.1.
Step 2: Subtract 6.1 (cost for 1 necklace) and 3.80 (price of beads)
Your answer is 2.3! Please mark this as brainliest