1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
13

Grapes cost $3.25 per pound. Darius paid a total of $26 for grapes.

Mathematics
2 answers:
Dmitry [639]3 years ago
4 0

Answer:He buys 8 pounds

Step-by-step explanation:

You can either just add up the $3.25 until you get to the end-price, but that wont always work for every problem. The best way is to divide the 26 with the 3.25 in a written devision.

Korvikt [17]3 years ago
3 0

Answer:

he buys 8 pounds

Step-by-step explanation:

you add up until you get to 26 and then count how many times you added :)

You might be interested in
2m3 of soil containing 28% silt was mixed into 1 m3 of soil containing 13% of silt. What is the silt content mixture?
Leto [7]
Alright
so
28% of 2 m³=0.28 times 2=0.56 m³ of silt in the first mixture

13% of the 1 m³=0.13 times 1=0.13 m³ of silt in 2nd

total is 0.56 m³+0.13 m³=0.69 m³ of silt
and the total is 2m³+1m³=3m³

so
0.69/3=0.23=23%

answer is D
6 0
3 years ago
Construct a triangle with the given dimensions:
lyudmila [28]

Answer:

Picture

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is what you want

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplest form for 28 out of 32
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

Ans = 7/8

Step-by-step explanation:

28 out of 32

= 28/32

Dividing through by 4

= 28/4 / 32/4

= 7/8

5 0
3 years ago
HELP ME PLSSS i will give u 15 points and mark u as brainest
drek231 [11]

Answer:

120 is the right answer . mark as brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Manuel made 5 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 5 necklaces
valentinak56 [21]

Answer:

2.3

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide 30.50 by 5 to get that each necklaces costs 6.1.

Step 2: Subtract 6.1 (cost for 1 necklace) and 3.80 (price of beads)

Your answer is 2.3! Please mark this as brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factoring a quadratic with leading coefficient greater than 1 <br><br><br> 2y^2+17y-9
    12·1 answer
  • Can someone please help me out here?
    5·2 answers
  • TriangleA′B′C′ is the image of triangleABC after a dilation.
    10·2 answers
  • Can someone check questions?
    12·1 answer
  • A pet survey found that the ratio of dogs to cats is 2/5. Write and solve a proportion that shows the number of dogs
    6·1 answer
  • An elf ate 15 of your muffins. that was 5/8 of all of them. how many are left?
    10·1 answer
  • What’s not a solution of the inequality 9-3x&gt;-36
    14·1 answer
  • A contaminant is leaking into a lake at a rate of R(t) = 1700e^0.06t gal/h. Enzymes that neutralize the contaminant have been ad
    9·1 answer
  • The 5th grade teacher ordered 32 pizzas for an end-of-year celebration for their students.
    13·2 answers
  • Nina buys a small rug that is in the shape of a kite as shown below.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!