1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
3 years ago
5

Rihanna bought 3 pounds of oranges for $2.52. How much did she pay per pound?

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
5 0

which is 0.78

3 divided by 2.52

You might be interested in
Find the lowest common multiple of 28 and 210
Grace [21]

Answer:

420

Step-by-step explanation:

210 = 14×15

28 = 14×2

The LCM wil be the product of unique factors;

... LCM = 14×15×2 = 420

3 0
3 years ago
4+3(15-2^(3)) Simplify the equation....
miskamm [114]

Answer:

<h2>25</h2>

Step-by-step explanation:

4+3\left(15-2^3\right)\\\\3\left(15-2^3\right)=21\\\\=4+21\\\\=25

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a store has 30 boxes of melon each box has 4 bags each bag holde 2 melons what is the total number of melon in the store?
Zarrin [17]
180 melons

4 x 2 x 30
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cost price of a chair and table is rupee 490. If the cost of the chair is rupee 50 less than the cost of the table, find the cos
densk [106]

Answer:

Step-by-step explanation: sorry I don't give answers to you but I not love you why you are a baby

4 0
3 years ago
Here are 5 cards with a picture of a rose and 3 cards with a picture of a daisy. Alia keeps all the cards down on a table with t
Sergio039 [100]
4 over 7 because, she takes away a rose card from the total 8 cards she has, but also takes away a card from the total amount of cards.

Then again, I might be wrong :P
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equal to 8/20
    12·2 answers
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?(9x - 10) 10
    5·1 answer
  • Zane weighs 50 kilograms. What is his weight in pounds? (The proportional relationship between kilograms and pounds is .)
    12·1 answer
  • Solve using the unit rate problems find the constant speed 1,200 feet in 48 seconds
    8·1 answer
  • Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
    9·1 answer
  • Which is f(5) for the function 2x2 + 2x - 3?
    5·2 answers
  • An item is regularly priced at $60. It is on sale for 55% off the regular price. What is the sale price?
    11·2 answers
  • Plz plz answer-------------------
    7·2 answers
  • WILL
    7·2 answers
  • Help do y’all know this! Please if u do i need the answer
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!