1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
2 years ago
13

Which choice is equivalent to the quotient below? √100/√25 PLEASE ANSWER I WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
lapo4ka [179]2 years ago
8 0
Since it’s 10/5, the answer is 2
You might be interested in
What is the answer to 2 4/5+5 2/3 in simplified form
Rus_ich [418]

Answer:

24×25-24×18+10

Step-by-step explanation:

it's gonna be 150 simplified

5 0
3 years ago
Help me please help ​
Dmitry_Shevchenko [17]
That would be A :D It would be A because you would do keep change flip. You would keep 5/6, change the division sign to multiplication, then flip the 5/16 to 16/5 (the reciprocal)
7 0
3 years ago
In 30 minutes a shark can swim 4000 feet. About how fast in miles per hour does the shark swim?
GalinKa [24]

Answer:1.515152

Step-by-step explanation:

1000/30 = 133.3 per min

133.3x60

=8000ft to miles

=1.515152 mph

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the radius of a cylinder if its volume is 1539π cm3 and height is 19 cm.​
Kipish [7]

Hope THIS works if not ask a tutors

3 0
2 years ago
The cost of 9 scarves is $69.75. What is the unit price?
NISA [10]

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

  • Just divide the cost by the quantity: 69.75/9=$7.75

Hope this helps, have a BLESSED and wonderful day! As well as as a safe one! :-)

-Cutiepatutie ☺❀❤

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the postulates for congruent triangles
    11·1 answer
  • Factor the gcf -5k^2+20k-30
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 10/21
    5·2 answers
  • The difference of a number and sixteen​
    13·1 answer
  • Which number line represents all of the values of x for the equation x2 = 100
    11·1 answer
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • Can someone please help me I don’t understand this pleaseeeeeeee:( thanks Find the area of this shape:
    14·1 answer
  • Solve for all the values of the interior angles​
    10·1 answer
  • Allen wants to have a mean of 90 on his math quizzes. So far, he has scored 86, 94, 88, 95, and 89. What is the least score that
    6·1 answer
  • UNIT 5 ACTIVITY 2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!