Answer:
4 sweets are orange in jar B
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
f°g=




if the denominator is zero the number is undefined which makes it not in the domain of the function
set
equal to 0
the values for x is 0 or 6
so the only value that is not in the domain of f°g is 0 and 6
Hope that helps :)
Answer:
I believe the answer would be 32.64
Step-by-step explanation:
$24 x 36% = 8.64
8.64 + 24 = $32.64
Answer:
kne-hnfd-vsq
Step-by-step explanation:
join this link
For this case we must find the unit cost (dollars per pound) of each site and then compare.
We take into account that:
1kg equals 2.205 pounds
So, we have:
Site 1:

Site 2:

So, the unit cost is:

Thus, the best deal is on site 2.
ANswer:
The best deal is on site 2.