$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
Answer:
x is 0.
Step-by-step explanation:
Subtract both sides by 3x. Then, you will have 10= x+10. Subtract 10 on both sides to isolate x, then you will have x=0. Therefore, this equation on both sides has a solution of 0. Hope this helps!
An expression for the total cost of the daycare for Lucy's dog this week is T = 3F + 2H and the total cost is equal to $114.
<h3>How to write an expression for the total cost?</h3>
In this exercise, you're required to write an expression for the total cost of the daycare for Lucy's dog this week. Thus, we would assign a variable to the cost for full-day and half-day day care as follows:
- Let the cost for full-day be F.
- Let the cost for half-day be H.
Thus, the total cost of the daycare is given by:
T = 3F + 2H
Evaluating the expression, we have:
T = 3(28) + 2(15)
T = 84 + 30
T = $114.
Read more on expressions here: brainly.com/question/12189823
#SPJ1
Step-by-step explanation:
17². + 144²=x²
289 + 20736=x²
x²=21025
x =√21025
x=145
145 miles apart