1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
14

On Saturday, Stan was paid $49.50 for washing 9 cars. On Sunday, he was paid $33 for washing 6 cars. How much is Stan paid to wa

sh 1 car?
Mathematics
2 answers:
liberstina [14]3 years ago
8 0
I need points one sec
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
6 0
$5.50 per car . You get this by dividing the amount of money by the amount of cars
You might be interested in
A bat and a ball cost a total of $1.10. If the bat costs a dollar more than the ball, how much does the ball cost?
Natalija [7]
10 cents hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andrew spent 75% of his $20 allowance to go to the movies. How much did he spend? Use at least 2 strategies.
earnstyle [38]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
According to the scatterplot below, which statement is correct?
mina [271]
The correct answer is B hope this helps you.!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Teddy is selling cookie dough and popcorn for a fundraiser. Cookie dough is $10 and popcorn is $6. Teddy sold 87 items for a tot
raketka [301]
Teddy sold 64 containers of cookie dough
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bicycle store costs $2450 per month to operate. The store pays an average of $75 per bike. The average selling price of each b
Murljashka [212]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

Breakeven quantity are the number of  units produced and sold at which net income is zero

Breakeven quantity = fixed cost / price – variable cost per unit

Fixed costs are costs that do not vary with output. e,g, rent, mortgage payments

If production is zero or if production is a million, Mortgage payments do not change - it remains the same no matter the level of output.  

Hourly wage costs and payments for production inputs are variable costs

Variable costs are costs that vary with production

fixed cost = $2450

Variable cost = $75

price = $145

(2450) / (145 - 75) = 35

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A bridge in the shape of a parabolic arch is modelled by this function (see pic).
    15·1 answer
  • Can any one please help me in this the teacher did not explain this it have to be in the lowest term also no decimal answer than
    15·1 answer
  • What is the probability of landing on an even number and then on a yellow section?
    6·1 answer
  • Which is a better buy, 5 apples for $2.10, or 7 apples for $3.01
    15·1 answer
  • Please help me guys I will give the first person who answer a Brilliant
    8·1 answer
  • Evaluate<br>x+y+z when x=3, y=2 ,z=1​
    15·1 answer
  • HELPELEPLEPELP this needed to be done last week LSMOAJOMOSN
    7·1 answer
  • What is the value of this expression?<br> 1/6 ÷ 12
    13·2 answers
  • Help?? PLS??ASAP??YES?? TY?
    14·2 answers
  • What is 34% out of 35????
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!