1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
3 years ago
15

Which is a better buy, 5 apples for $2.10, or 7 apples for $3.01

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
7 0

Answer:

5 apples for 2.10

Step-by-step explanation:

5 times 2.10 = 10.50

7 times 3.01 = 21.07

therefore 5 apples are cheaper

You might be interested in
I NEED HELP WITH A PROBLEM ​
postnew [5]

Answer:

the first one I guess

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help pleaseee i am awful at math
kupik [55]

Step-by-step explanation:

answer is B

use unitary method to solve it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is 9.68 8 repeating irrational or rational
CaHeK987 [17]

Step-by-step explanation:

number x = 9.688888 is a rational number. This is because when you take x = 9.6888 and multiply 10 from x 10x = 96.888. So on and so forth.

Yes

5 0
2 years ago
Carolina is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee plus $6 sign, for each hour of work.
Shkiper50 [21]

ya the answ is good to hear ok bye t

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sheila lives in a $95,000 brick home in the country with contents valued at
omeli [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

C

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you use an exponent to represent a number such as 16
    10·2 answers
  • 22.5 + 7(n−3.4) simplified
    10·1 answer
  • What do we use mathematical induction for?
    11·2 answers
  • Draw 4 non collinear points
    7·1 answer
  • Solve this and show your work please
    13·1 answer
  • At the local gas station gasoline costs $2.75 for per gallon and diesel costs $3.02 per gallon. Gabriel needs to purchase 15.2 g
    7·1 answer
  • How to make an equivalent fraction
    14·1 answer
  • Wisal buys a car for £19000.
    11·1 answer
  • A farmer wants to enclose a rectangular field along a river on three sides. If 4,800 feet of fencing is to be used, what dimensi
    5·1 answer
  • hellllpp, with both number 1 and 2, first one to answer gets brainliest, be sure of your answer please!​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!