1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
5

Use the formula s = rwt to find the value of the

Mathematics
1 answer:
Vinil7 [7]3 years ago
6 0

Answer:

π/36 sec-1

Step-by-step explanation:

From the question we are given the formula below

s = rwt ..........eqn(1)

Where s= π/3m, r=3 m, t= 4 sec

We were not given value of " w" which implies we are required to find out values of" w"

We can make " w " the subject of the formula from eqn(1)

s = rwt

w= s/(rt)........eqn(2)

Then substitute for the values in eqn(2)

w= (π/3m ) / ( 3m × 4 sec)

= π/36 sec-1

Hence, the value of the

missing variable is π/36 sec-1

You might be interested in
Please help me again
Vikentia [17]

Answer:

y = 10

Step-by-step explanation:

<u>Since all sides are equal, that means all angles are 60 degrees. 60 + 60 + 60 = 180</u>

<u />

5y + 10 - 10 = 60 - 10

5y / 5 = 50 / 5

y = 10

Answer:  y = 10

7 0
3 years ago
Andrew has already played 32 minutes on his video game today and wants to play an additional 15 minutes each of x games after sc
artcher [175]

Answer:

y = 15x+32

Step-by-step explanation:

Given

y to be the total minutes Andrew will play video games today

x is the total number of games played after school

If he wants to play an additional 15 minutes each of x games after school today, the total minutes he will use for the x games will be 15* x = (15x)minutes

We are told that he has initially spent 32minutes on video games. hence;

Total minutes Andrew used on games y = (15*x)+32

The required equation will be y = 15x+32

7 0
3 years ago
A dozen eggs cost 3.84 at this rate how much would 50 eggs cost
Zina [86]

Answer:

50 eggs would cost 16$

Step-by-step explanation:

A dozen eggs is 12. So for 4 dozen eggs, you get 48. 48 eggs is 15.36$. If you divide the 3.84 to 12, you will get the individual price for each egg. The individual price for each egg is .32 cents. You need to add 2 more eggs to the 4 dozen to get 50 eggs. You times .32 to 2 and you get .64. After that you add .64 to the price of the 4 dozen eggs and you will get 16$

Simple version:

dozen eggs =12, cost 3.84$

4 dozen eggs= 48, cost 15.36$

3.84$ divided by 12 = .32 cents (price of the individual egg)

Add two of the individual eggs together and add it to 15.36$

:)

5 0
3 years ago
A Bike shop charges by the hour to rent a bike. Related items are rented for flat fees. Write an expression that represents how
IgorLugansk [536]

Answer:

y= b+ 3a

Step-by-step explanation:

Given data

We are required to rent a bike and a helmet

le the flat fee for bike rental be a

and the flat fee helmet be b

let the number of hours be h

and let the total cost be y

So

y= b+ah

for h = 3

tThen the expression for the total is given as

y= b+ 3a

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equivalent fraction of 2/6
Leto [7]
1/3 because 2/6 divided 2/2 equals 1/3 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jamal hiked on two trails.The first trail was 5 1/3 miles long,and the second trail was 1 3/4 times as long as the first trail.H
    8·1 answer
  • I need help please and thank you
    9·1 answer
  • I need 0.0854 to the nearest hundredth. Is 0.08 to the nearest hundredth or is 0.09?
    6·2 answers
  • Data from the article "The Osteological Paradox: Problems inferring Prehistoric Health from Skeletal Samples" (Current Anthropol
    15·1 answer
  • Simplify the following expression by combining like terms 2x+7x^2-5x+8x^2
    13·1 answer
  • A restaurant has a total of 30 tables which are of two
    9·1 answer
  • Volume of a sphere 14cm rounded to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • 4a 3b - C<br> per a - 3;<br> b = -1;<br> 1; C = -2
    11·1 answer
  • Tasha wants to graph a line that is parallel to the line with equation y = 3x. Give two examples of linear equations that repres
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!