1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
2 years ago
15

David made a class banner out of a large rectangular piece of paper. He cut a triangular piece out of one side. what is the area

,in square inches, of the banner?
Mathematics
1 answer:
VikaD [51]2 years ago
8 0
The height would be the same as the rectangular piece of paper as well as the length so what you would do is you do heights times Lanks divide that by two and you would get the Square inches of the banner hope it helps
You might be interested in
Integral of cotxlogsinx
Shtirlitz [24]
Hello there is a solution : 

3 0
3 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the
Allisa [31]

\bf \begin{cases} x+2y=12\\ \cline{1-1} -x=-y-6\\ \boxed{x}=y+6 \end{cases}\qquad \qquad \stackrel{\textit{doing some substitution in the 1st equation}}{\boxed{y+6}+2y=12\implies 3y+6=12} \\\\\\ 3y=6\implies y=\cfrac{6}{3}\implies \blacktriangleright y=2 \blacktriangleleft \\\\\\ \stackrel{\textit{since we know that }}{x=y+6\implies }x=(2)+6\implies \blacktriangleright x=8 \blacktriangleleft \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}\\\\ ~\hfill (8,2)~\hfill

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the rate of inflation is 3.4%per year, the future price pt(in dollars) of a certain item can be modeled by the following expo
Doss [256]

Answer:

The current price is $3000 and price after 9 years from today is $4054.

Step-by-step explanation:

The future price pt(in dollars) of a certain item can be modeled by the following exponential function

p(t)=3000(1.034)^t

where, t is the number of years from today.

Substitute t=0 to find the current price.

p(0)=3000(1.034)^0=3000

Therefore the current price is $3000.

Substitute t=9 to find the price after 9 years from today.

p(9)=3000(1.034)^9

p(9)=3000(1.35109177087)

p(9)=4053.27531261

p(9)\approx 4054

Therefore the price after 9 years from today is $4054.

4 0
3 years ago
If five notebooks cost $5.25,How much would 3 notebooks cost?? Pls help
zhenek [66]
Hi!

To answer this, first we have to find how much 1 notebook costs. We can do this by dividing:

Cost/amount = ?

Or in this case

5.25/5 = 1.5

Now we have to find how much 3 notebooks cost. We can do this by multiplying:

Cost of one x amount = ?

Or in this case

1.5 x 3 = 3.15

The answer is 3.15

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the inverse function for f(x) 6x-5
    5·1 answer
  • How can u <br> Simplify negative 9 over 6 divided by 3 over negative 2. .
    14·1 answer
  • Let y = In x and V = lny. Write Inyx in terms of u and v.
    12·1 answer
  • Marketing provides a guiding philosophy for a​ company's strategic planning. This​ philosophy, known as​ __________, focuses on
    10·1 answer
  • How to find out 4 x 754 by using two methods
    8·1 answer
  • Rajit buys 4 pairs of socks for $2.50 per pair. He pays with a $20 bill.
    10·2 answers
  • I neee #14 PLEASE! Thanks! &lt;3
    13·1 answer
  • Which statements are true regarding the sequence below? Check all that apply.
    5·1 answer
  • 30 people watched the soccer game last night tickets cost 2.75 each half of these fans bought a program at 1.50 each how much mo
    7·1 answer
  • Of the 35 students on student counsil 60% of the students are boys how many are girls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!