Hello there is a solution :
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
The current price is $3000 and price after 9 years from today is $4054.
Step-by-step explanation:
The future price pt(in dollars) of a certain item can be modeled by the following exponential function

where, t is the number of years from today.
Substitute t=0 to find the current price.

Therefore the current price is $3000.
Substitute t=9 to find the price after 9 years from today.




Therefore the price after 9 years from today is $4054.
Hi!
To answer this, first we have to find how much 1 notebook costs. We can do this by dividing:
Cost/amount = ?
Or in this case
5.25/5 = 1.5
Now we have to find how much 3 notebooks cost. We can do this by multiplying:
Cost of one x amount = ?
Or in this case
1.5 x 3 = 3.15
The answer is 3.15
Hope this helps! :)