1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
2 years ago
11

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
8 0

Answer:

$10.5 per dozen.

Step-by-step explanation:

$3.50 x 3 = $10.5

4 = 3.50 4 x 3 = 12 = $10.5

You might be interested in
A soup recipe calls for 6 cups of broth a chef will triple this recipe he wants to know how many quarts of broth he will need
Vikki [24]

Answer: 4.5 quarts

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The population of weights for men attending a local health club is normally distributed with a mean of 178-lbs and a standard de
V125BC [204]

Answer:

183.4286 lbs

Step-by-step explanation:

given that the population of weights for men attending a local health club is normally distributed with a mean of 178-lbs and a standard deviation of 25-lbs.

Total weight in the lift should not exceed 6420 lbs

No of persons limited = 35

Hence average weight of the person that should be below

\frac{6420}{35} \\=183.4286

If the average exceeds 183.4286 pounds then the elevator would be considered overloaded.

6 0
2 years ago
Marla helped her mother and father fold invitations and put them into envelopes. If Marla can fill 36 envelopes in 30 minutes, h
statuscvo [17]

Answer:

40 minutes

Step-by-step explanation:

12 envelopes every 10 minutes.

48 envelopes = 40 minutes

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. Suppose that 15% of a 12-gal solution is bleach and
puteri [66]

Step-by-step explanation:

15 percent of solution = 12 × 0.15 = 1.8 Gallons of bleach

12 - 1.8 = 10.2 Gallons of water

5 0
2 years ago
PLEASE HELP Meeeeeeeeeeeeeeeeee
klemol [59]
The answer is A.Use a compound interest calculator. Multiple sites to use. For me, I had to use my head for a while
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need to know what 7 x 4 is
    6·1 answer
  • Simplify 4 + 3/7x -2 - 2/7x
    13·1 answer
  • If y=12 when x=6 determine y when x=18
    11·1 answer
  • An experienced carpenter could build a house in 4 days. How much would he have finished if he worked for 2 days.
    5·1 answer
  • My car is driving 60miles per hour how far will it have gone in two hours
    15·2 answers
  • Find the eccentricity of the ellipse<br> 4x^2 +16y^2 +32x-32y+16=0
    12·1 answer
  • What is the following product?<br> 3v2(5v6-7v3)
    13·1 answer
  • Find the surface area<br> HELP
    14·1 answer
  • 10. Determine the measure of each segment. Select the statement that is true.
    5·1 answer
  • A flagpole stands atop a building. From a point 10' away from the base of a building, the angles of elevation of the top and bot
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!