See the attached graphic to see this solved for "r".
You should be very careful about stating the units for each of those variables.
time in seconds
radius in meters
mass in kilograms
G = 6.674 x 10^-11 m^3 / (kilograms * seconds²)
Also, it would be worth your while to go to this web page http://www.1728.org/kepler3a.htm
It has a calculator and other information about Kepler's Third Law.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
x = 12
y = 22
Total amount = $2596
Step-by-step explanation:
First let's find the value of each deposit until the 10th in relation to x and y:
1st: x
2nd: y
3rd: x + y
4th: x + 2y
5th: 2x + 3y
6th: 3x + 5y
7th: 5x + 8y
8th: 8x + 13y
9th: 13x + 21y
10th: 21x + 34y
Now, we can write a system with two equations and two variables:
2x + 3y = 90
21x + 34y = 1000
From the first equation: x = (90 - 3y)/2
Using this value of x in the second equation, we have:
21*(90 - 3y)/2 + 34y = 1000
945 - 31.5y + 34y = 1000
2.5y = 55
y = 22
Now we can find x:
x = (90 - 3*22)/2 = 12
Now, summing all the deposits, we have a total of 55x + 88y, which is equal to 55*12 + 88*22 = $2596
If it is 5+2x=2x+6 than the answer is no solution
Um, here is the problem. WE NEED A PICTURE TO ACTUALLY TELL YOU THE ANSWER! DO YOU WANT AN ANSWER OR NOT?????