1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ray Of Light [21]
3 years ago
13

The Diaz family bought 7 bags of cookies. Each bag had 14 cookies. They have since eaten 29 of the cookies. How many cookies do

they have left?
Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
6 0

Answer:

They have 69 cookies left.

Step-by-step explanation:

7 x 14 = 98

98 - 29 = 69

You might be interested in
3x - y = 7
mixas84 [53]
-3x = -3 because you would multiply one of the equations by -1 to eliminate y.
5 0
3 years ago
Does the equation below define a liner function​
Komok [63]
<h3>Answer: No, this function is not linear</h3>

This function is a hyperbola. It graphs out two disjoint curves. A linear function produces a single straight line graph. All linear functions can be written in the form y = mx+b. The x being in the denominator is one indicator we cannot write the original equation in the form y = mx+b.

y = 3/x is the same as xy = 3; this tells us every point on y = 3/x has its (x,y) coordinate pair multiply to 3.

8 0
4 years ago
This one is algebra.....
vodomira [7]

{Hello~!\:}

<h2>Your answer will be is :</h2><h2></h2><h3>B. And C.</h3><h3></h3>

Hope It Helps. . .

#LearnWithBrainly

\underline{A~n~s~w~e~r~:\;}

\bold{Jace\;} ^-^

7 0
3 years ago
According to Greg, perfect cherry pies have a ratio of 240 cherries to 3 pies. How many cherries does Greg need to make 9 perfec
GREYUIT [131]
Greg needs 720 cherries.
3 0
4 years ago
Use each of the numbers 2, 3, 4, and 6 once to make each equation correct.
N76 [4]

Answer:

(3-4)+2*6=11

Step-by-step explanation:

3-4=-1,

2*6=12

-1+12=11

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Prove that for every pair of integers m and n, if n − m is even, then n 2 − m is also even. (You may freely use the fact that th
    11·1 answer
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Ethan pays 52.80 for some more f the boxes work out the number of boxes he buys 1 box 2.40 2 4.80 and 5 12 10 24
    11·1 answer
  • Are these questions done correctly?
    15·1 answer
  • I need to find the value of X.
    6·1 answer
  • 3. Sam has a total of 22 quarters and nickels. The coins total value is $2.90. How many quarters and nickels does he have?​
    15·1 answer
  • (17, -13), (17, 8)<br> What is the slope through the line
    9·2 answers
  • If x2=25,then x=5 false or true
    10·1 answer
  • How would I do this?
    14·2 answers
  • Help pls i’ll give brainliest
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!