1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
2 years ago
6

What is the surface area of the cylinder with height 5 mi and radius 6 mi? Round your answer to the nearest thousandth.

Mathematics
2 answers:
Delicious77 [7]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

Given

h = 5 mi

r = 6 mi

Surface Area of Cylinder =

2\pi \: rh + 2\pi {r}^{2}  \\  = 2\pi(6)(5) + 2\pi ({6}^{2})  \\   = 2\pi(30) + 2\pi(36) \\  = 60\pi + 72\pi \\  = 132\pi \\  = 414.690 {mi}^{2} (nearest \: thousandth)

gizmo_the_mogwai [7]2 years ago
3 0

Answer: 414.69 m2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Geometry help please!! 20 points
vekshin1

Answer:

Step-by-step explanation:

Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary, so <u>(6x+72)+3x=180</u>

<u />(6x+72)+3x=180\\9x+72=180\\9x=108\\x=12

6 0
2 years ago
What is the sum of the infinite geometric series?
nikitadnepr [17]
An infinite geometric series is the sum of an infinite geometric sequence . This series would have no last term. The general form of the infinite geometric series is a1+a1r+a1r2+a1r3+... , where a1 is the first term and r is the common ratio. We can find the sum of all finite geometric series.

On what I’ve researched :)
3 0
3 years ago
Determine the equations you would use to represent the situation.
ASHA 777 [7]

Answer:

You sold 20 student tickets.

Step-by-step explanation:

Given that:

Total tickets sold = 27

Total amount collected = $170

Cost of student ticket = $5

Cost of adult ticket = $10

Let,

x be the number of students tickets sold

y be the number of adult tickets sold

x+y = 27          Eqn 1

5x+10y=170     Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 10

10(x+y=27)

10x+10y=270     Eqn 3

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3

(10x+10y)-(5x+10y)=270-170

10x+10y-5x-10y=100

5x=100

Dividing both sides by 5

\frac{5x}{5}=\frac{100}{5}\\x=20

Hence,

You sold 20 student tickets.

3 0
2 years ago
A worker finds that it takes 9 tiles to cover one square foot of floor. Which equation represents relationship between the squar
Sedbober [7]
F= 9t . This is because each square foot is 9 tiles so however many square feet would be t. For ex. If you wanted 3 square feet then it would be f= 9(3) f=27 so you would need 27 tiles
4 0
3 years ago
Jack and Jill both start at point A. They each walk in a straight line at an angle of 105° to each other. After 45 minutes Jack
ASHA 777 [7]

Answer: The distance between them is 8.38 km

Step-by-step explanation:

Let's suppose both of them start at the point (0km, 0km), and that Jack walks along the positive x-axis, then Jill walks at an angle of 105° measured from the positive x-axis.

After 45 minutes, jack has walked 4.5km, then if his initial position was (0 km, 0 km)

Then his new position will be (4.5km, 0km)

Jill has walked 6km, but we need to write this in rectangular components.

We can think in this as a triangle rectangle, then the components will be:

x-component = 6 km*cos(105°) = -1.55 km

y-component = 6km*sin(105°) = 5.80 km

Then the new position of Jill is ( -1.55km, 5.80km)

Now, we know that the distance between two points (a, b) and (c, d) is:

Distance = √( (a - c)^2 + (b - d)^2)

Then the distance between Jill and Jack will be equal to the distance between ( -1.55km, 5.80km) and (4.5km, 0km)

This is:

Distance = √( (-1.55km - 4.5km)^2 + (5.80km - 0km)^2)

Distance = 8.38 km

This means that they are 8.38km apart.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following phrases are inequalities?
    5·2 answers
  • How do you find the x intercepts of a polynomial function with a zero constant?
    10·1 answer
  • 5 times what equals 18
    12·2 answers
  • A dime weighs 1/12 ounce Jody has 1 pound of dimes about many dimes does she have?
    11·1 answer
  • The cost of 50 pounds of pet food is 117.50. What is the cost for one pound?
    11·1 answer
  • -(10(2)-2(8)+5(-1))​
    9·2 answers
  • *** WHITE Given m|n, find the value of x. (2x-3) (6X+17)​
    8·2 answers
  • Jimmy went to buy apples at the supermarket. Which is the better buy? $5.00 for 4 apples
    8·1 answer
  • Solve using substitution.<br><br> y = –1<br> 2x − y = –1
    7·2 answers
  • In a class of 29 students, 19 are female and 14 have an a in the class. there are 8 students who are male and do not have an a i
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!