1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
13

What is the solution to the equation x/4 = 6/12? x = 1 x = 2 x = 4

Mathematics
2 answers:
Eddi Din [679]3 years ago
5 0
It is x=2 because 12 into 4 is 3 so 6 into 3 is 2
sesenic [268]3 years ago
5 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Does the point (3,25) lie on the line y = 6x + 7?
sergij07 [2.7K]
Yes it! does lie on the line
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate -9 1/6+2 1/3+(-1 7/8)
Eduardwww [97]

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

-9+2-2=-9

5 0
3 years ago
Explain how u can use estimation to check that ur answer is reasonable
Pie
Do the opposite of the problem
6 0
3 years ago
Jo.
AleksAgata [21]
Oh okie so sorry sorry about the delay in
3 0
3 years ago
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price pe
Marysya12 [62]
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • T (10 x k) solve if t=2 and k=6 show work please
    13·1 answer
  • How do I combine like terms for 5y-8-y
    7·2 answers
  • Whats the answer to n/2+5=3? and how is it done? btw the n/2 is a fraction
    9·1 answer
  • How many different ways can the letters in the word triangle be arranged?
    7·1 answer
  • granny smith is making strawberry jelly. She fills 6.5 ounce jars to give as gifts. Granny was able to fill 9.5 jars. How many o
    10·2 answers
  • Graph the equation. y = 4x – 3.
    13·1 answer
  • Television sets cost $359 each. The total cost in dollars of five television sets will be measured in the .
    6·2 answers
  • The value of zlatan's house has increased by 7%. His house is now valued at £749000 work out the value of the house before the i
    8·1 answer
  • A function h(x) is defined by the formula h(x)=x^3-3. What is the value of g(h(2))?
    15·1 answer
  • which of the following inequalities matches the graph? graph of an inequality with a solid line through the points 0, negative 2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!