1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
3 years ago
6

ABC is a triangle.

Mathematics
1 answer:
never [62]3 years ago
8 0

Answer:

A graph has quantity on the x-axis and price on the y-axis. A supply line goes through (10, 25), (20, 30), (30, 35), (40, 40).A graph has quantity on the x-axis and price on the y-axis. A demand line goes through (10, 40), (20, 30), (30, 20), (40, 10). Based on the supply graph and the demand graph shown above, what is the price at the point of equilibrium? a. 20 b. 30 c. 40 d. There is not enough information given to determine the point of equilibrium. Please select the best answer from the choices provided A B C D

You might be interested in
Maria is playing a video game. She earns 15 points when she completes level one. Each time she completes a level, she earns twic
andrey2020 [161]

Answer:

She will earn 1,920 points.  PLEASE GIVE BRAINLIEST!!!

Step-by-step explanation:

Level 1 : 15 points   x 2 = level 2

Level 2 : 30 points   x 2 = level 3

Level 3: 60 points    x2 = level 4

Level 4:  120 points   x2 = level 5

Level 5:  240 points   x2 = level 6

Level 6:  480 points  x2 = level 7

Level 7:  960 points  x2 = level 8

Level 8:  1,920 points

8 0
4 years ago
what are the coordinates of the orthocenter of △ABC with vertices at A(1, 2), B(1, 6), and C(5, 6)?
iren2701 [21]
(1,6)
This should help for future problems
<span>https://www.mathportal.org/calculators/analytic-geometry/triangle-calculator.php</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Which answer is a graph for the inequality x&gt;2
seropon [69]
Show me the answers, then i'll help
6 0
3 years ago
Factor please <br> x^2+8x+15
Anastasy [175]

Answer:

(x + 3)(x + 5)

Step-by-step explanation:

The given expression is x^2 +8x + 15

Now find the factor of 15 such that when you add the factors, we have to get 8

The right factors of 15.

5 * 3 = 15

5 + 3 = 8

The right factors are 3 and 5.

x^2 + 8x + 15 = (x + 3)(x + 5)

Therefore, x^2 + 8x + 15 = (x + 3)(x + 5)

Thank you.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A stadium has 53,000 seats. Seats sell for $42 in Section A, $36 in section B, and $30 in section C. The number of seats in sect
    14·1 answer
  • How could you use a number line to help assist in adding or subtracting rational numbers?
    14·1 answer
  • What the answer now to the question
    9·1 answer
  • N^3 = n? × n^-3<br><br><br> What is the substitute for the question mark?
    6·1 answer
  • Distribute -4(-x + y)
    14·2 answers
  • 5 CR
    7·1 answer
  • Jake's mom is making peanut butter cookies with chocolate chips. In her first batch, she used the ratio of 2:2 for the number of
    6·1 answer
  • What is the answer to Y=2+3(x-1) in slope intercept form
    13·1 answer
  • PLease help i will give brainliest
    8·1 answer
  • I need help with this plssssssssssssss
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!