1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
7

P < 4.75 represents the prices p in dollars that Paige is willing to pay for popcorn. The inequality p < 8.00 represents t

he prices p in dollars that Paige is willing to pay for a movie ticket. At how many theaters would Paige be willing to buy a ticket and popcorn?
Mathematics
1 answer:
vesna_86 [32]3 years ago
7 0

Answer:

1 theater

Step-by-step explanation:

Given

P --- Popcorn

P < 8.00 --- Movie

See attachment for the table that shows ticket and popcorn prices at five movie theater chains

Required

The number of theaters that supports the given inequality

The given inequality can be combined to give:

P < 4.75\ and\ P

From the table entries, only one theater supports this inequality.

Where

P = 4.25 --- Movie

P = 7.25  --- Popcorn

Which gives:

4.25 < 4.75\ and\ 7.25

You might be interested in
A light bulb consumes
nasty-shy [4]
9900 watts-hours is how much it consumes in a period of 5 days and 12 hours.............to check this: multiply 1800 by 5 and it equals 9000 then you divide 1800 by 2 because 12hours is a half day and it is 900 after all that you add 9000+900 and it equals 9900
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a question about a situation that has 24-x for the answer
NARA [144]

Answer:

A bottle holds 24 ounces of water. It has x ounces of water in it.

What does 24 - x represent in this situation?

4 0
3 years ago
Find the slope of the line that passes through (4,2) and (9,1)?
pshichka [43]

Answer:

The slope of the line is \displaystyle -\frac{1}{5}.

Step-by-step explanation:

We are given two coordinate points:

  • (4, 2)
  • (9, 1)

We are asked to find the slope of the line.

We can use the rise-over-run formula to solve for the slope of the line.

\displaystyle \text{slope} = \frac{\text{rise}}{\text{run}}\\\\\text{slope} = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

However, we firstly need to name our coordinate points.

In math, we can label our coordinates using the following label system:

(x_1, y_1), (x_2, y_2)

Therefore, we can also label our coordinates as such:

  • x_1 = 4
  • y_1 = 2
  • x_2 = 9
  • y_2 = 1

Now, we can supply these values into the formula and solve for our slope, or a better known variable, <em>m</em>.

\displaystyle m = \frac{1 - 2}{9 - 4}\\\\m = \frac{-1}{5}\\\\m = -\frac{1}{5}

Therefore, our slope is \displaystyle -\frac{1}{5}.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a full container of juice 64 fluid ounces.how many 7 fluid ounces serving of juice are in a full containet?
saul85 [17]
To find the amount of 7 fluid ounce servings in this container, divide 64 by 7 to get the answer of about 9.14 (rounded to the nearest one hundredth). So 9 full servings and an additional .142857... ounces as well.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Just a short answer please help :( the top
Shkiper50 [21]
26/100 = x/82 I think that's what you want.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 12 in 10 in 7 in 8 in 3 in 4 in
    7·1 answer
  • Angles 1 and 2 are supplementary. If &lt;1 measures 116 degress, what is the measure of &lt;2
    7·2 answers
  • Three times antonios age plus 2 times sarahs equals 14. sarahs age is also twice antonios age. how old is sarah
    14·1 answer
  • What is the measure of an arc intercepted by an inscribed angle whose measure is 88 degrees
    9·1 answer
  • The graph shows the total amounts in two accounts with the same principal and annual interest rate.
    15·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • How to solve 4x+8/2=10? (As in, 4x+8 over 2 equals 10)
    15·2 answers
  • lINE AB is formed by A(-10, 3) and B(2, 7). If line l is the PERPENDICULAR BISECTOR of line AB, write the equation of line l in
    11·1 answer
  • Someone Help me PLS ...
    5·1 answer
  • kiaras monthly rent increased from $425 to $480 whats the percent increase in her rent rounded to the nearest tenth of a percent
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!