1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
2 years ago
15

Express 620 ft in yards and feet Thanks

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]2 years ago
8 0

Answer:

around 206 yards and 2 feet

You might be interested in
If a 25 ft rope is cut into two sections with one section 4 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
DaniilM [7]
X = short section of rope
4x = longer section of rope

x + 4x = 25
5x = 25
x = 5

…or in other words the shorter piece of rope is 5 feet long
7 0
2 years ago
Jennifer was given this problem.
Eva8 [605]

Answer:

hi I was wondering if I could come in

3 0
3 years ago
165:250 as a decimal
Klio2033 [76]
You have to divide the two numbers, which will give you 1.5151515151... So if you round It will give you: 1.51
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain and range for:<br> y = arcsin(tanx)
Semmy [17]
The graph looks like this, on the enclosed pic:
One feature is that it's periodic and torn (has cut-off points), meaning the domain is the same as in case of tan(x): x€R and x =/= π/2+πn.
The range equals the range of arcsin(x): -π/2<=y<=π/2 OR y€[-π/2;π/2]
Hope could understand and if it helped! :)

7 0
3 years ago
John works two jobs. As a security guard he earns per hour. As a landscaper he earns per hour. One week John worked a total of h
wariber [46]

Answer:

john

Step-by-step explanation:

ku

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the length of AB
    11·1 answer
  • Find the equation that is perpendicular to 7y= -3x passing through (9,1).
    7·1 answer
  • How do I find an intersection? &gt;·&lt;
    10·1 answer
  • WORTH 25 POINTS AND WILL MARK BRANLIEST Write an expression that can be used to determine the final cost of the cards. ThE ANSWE
    11·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • draw two rectangles that are different sizes. shade about 1/2 of each. are the shaded parts the same amount? explain
    14·2 answers
  • PLEASEEE HELP NOBODY IS ANSWERING ME RIGHT ALSO I AM USING UP THE LAST OF MY PoiNTS TO ASK THIS QUESTION !!! Determine the verte
    13·2 answers
  • If P = (-1,6), Find: Rx-axis (P).
    7·2 answers
  • Evaluate 4+(m-n)^4 when m =7 and n = 5
    5·1 answer
  • 2. in the figure, x is an exterior angle to the triangle below. (
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!