1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
15

Adam can buy pencils in packages of 12 for $2.19, 40 for $3.99, 50 for $4.75, or 100 for $10. How many pencils are in the packag

e with the lowest unit cost
Mathematics
2 answers:
scoray [572]3 years ago
6 0

Answer:

50 pencils

Step-by-step explanation:

2.19/12 = .18

3.99/40 = .09975

4.75/50 = .095

10/100 = .10

Although with mark-up to the hundredths place, there wouldn't be a logical difference is stores...

leonid [27]3 years ago
5 0

Answer:

50 for $4.75

Step-by-step explanation:

First step is to determine the unit cost of each pencil:

price of pack / number of units = cost per pencil

1. $2.19 / 12 = $0.1825

2. $3.99 / 40 = $0.09975

3. $4.75/ 50 = $0.095

4. $10 / 100 = $0.10

The correct answer is $4.75 for 50 pencils because it is the lowest per unit cost.

You might be interested in
The table shows the percent of successful unmanned missions to Mars by each country or agency to the nearest tenth of a percent.
suter [353]

Answer:

C.) <u>India, the European Space Agency, and Other launched a total of 4.5 percent of the successful missions.</u>

<u></u>

<u>EDGE2021</u>

4 0
3 years ago
Factorize (a+b)² - (a-b)² ​
marysya [2.9K]
The answer is 4ab

hope this helps you
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of each variable
Neko [114]

x = 15  \sqrt{2}

y = 15  \sqrt{2}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write ratios for sin C, cos C, and tan C
frosja888 [35]

Answer:

ion k

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is equivalent to 4 (9) 1/2 ^x<br> O 9^2x<br> O 9 1/8 ^x<br> O (9)^x<br> O 6(9) ^x
fgiga [73]

Answer:

36/2^x

Step-by-step explanation:

= 4 X 9 x 1/2^x

= 36/2^x

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 85 is five times a number
    7·2 answers
  • What is the input-output table for the function f(x) = 3x^2-x+4
    7·1 answer
  • On November 4, your bank statement shows a balance of $2,253.18. Your checkbook shows a balance of $2,324.34. If there are outst
    9·1 answer
  • Determine the intercepts of the line.<br> y = -3x+ 12<br> y-intercept:<br> (<br> -intercept:
    10·2 answers
  • Find the solutions to the equation sqr3 sin x/2
    10·2 answers
  • Please help me!
    14·1 answer
  • T−7≤12<br> asap please hjvgjuiohkbjknl m kl;m
    6·1 answer
  • A crew of highway workers paved 2/15 mile in 20 min​
    10·1 answer
  • A student wrote the expression -3(8 - 10) as - 24 + 30. Which property did the student use?​
    7·1 answer
  • Pls help ASAP! GIVING 100 POINTS FOR THE RIGHT ANSWERR!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!