Adam can buy pencils in packages of 12 for $2.19, 40 for $3.99, 50 for $4.75, or 100 for $10. How many pencils are in the packag
e with the lowest unit cost
2 answers:
Answer:
50 pencils
Step-by-step explanation:
2.19/12 = .18
3.99/40 = .09975
4.75/50 = .095
10/100 = .10
Although with mark-up to the hundredths place, there wouldn't be a logical difference is stores...
Answer:
50 for $4.75
Step-by-step explanation:
First step is to determine the unit cost of each pencil:
price of pack / number of units = cost per pencil
1. $2.19 / 12 = $0.1825
2. $3.99 / 40 = $0.09975
3. $4.75/ 50 = $0.095
4. $10 / 100 = $0.10
The correct answer is $4.75 for 50 pencils because it is the lowest per unit cost.
You might be interested in
Answer:
C.) <u>India, the European Space Agency, and Other launched a total of 4.5 percent of the successful missions.</u>
<u></u>
<u>EDGE2021</u>
The answer is 4ab
hope this helps you
Answer:
ion k
Step-by-step explanation:
Answer:
36/2^x
Step-by-step explanation:
= 4 X 9 x 1/2^x
= 36/2^x