1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
3 years ago
9

If Mrs. bank made 44 quarts of jelly. How many gallons did she make?

Mathematics
2 answers:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0
There are 4 quarts in a gallon. 

44 / 4 = 11

She made 11 gallons of jelly. 
jek_recluse [69]3 years ago
3 0
There are 4 quarts in every gallon so 44 divided by 4 would give you 11 gallons
You might be interested in
Graph the function f(x)= -{x}
matrenka [14]

Step-by-step explanation:

Source: Desmos.

Graph represents the function: f(x)= -{x}

8 0
2 years ago
What is the following number in decimal form?
aleksley [76]
8.8 because you need to multiply 1.68 by 10 which is 16.8-8=8.8

6 0
3 years ago
Seven years ago, Raymond purchased a $197,000 home with a 30-year mortgage at 4.15%. Having recently lost his job, he can no lon
Bumek [7]

Answer: does anybody know?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given h(x) = –2x – 4, solve for x when h(x)<br> 6.
maksim [4K]
Bat manajjajajajajajajjajsksksksisisjejieieoeosososos
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What Is the value of a ? Help Me :)
natta225 [31]
Answer:8
Explanation:
6 0
3 years ago
Other questions:
  • I forgot how to do this!! i'd like help please!!
    8·1 answer
  • The slope of the line if the two points are (6’0) and (-3,6)
    11·2 answers
  • Explain how you could calculate the surface area of a<br> square pyramid.
    12·2 answers
  • What is the length x of the right triangle, rounded to the nearest<br> tenth?
    7·1 answer
  • What do we put in the first boxes
    5·1 answer
  • Whats the number of 10% of 24
    11·1 answer
  • Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
    14·2 answers
  • Doug is a salesperson in a retail store and earns $75 per week, plus 15% of his weekly sales. If Doug makes $555 one week, what
    10·1 answer
  • PLZZZ ANSWER FAST U WILL GET BRAINLIEST A basket contains seven apples and eight peaches. You randomly select one piece of fruit
    9·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!