No because it is a terminating decimal
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
Answer:
x=2 and y=5
Step-by-step explanation:
Steps:
I will solve your system by substitution.
x=y−3;2x+y=9
Step: Solve x = y − 3 for x:
Step: Substitute y − 3 for x in 2x + y = 9:
2x+y=9
2(y−3)+y=9
3y−6=9(Simplify both sides of the equation)
3y−6+6=9+6(Add 6 to both sides)
3y=15
3y/3=15/3 (Divide both sides by 3)
y=5
Step: Substitute 5 for y in x = y − 3 :
x=y−3
x=5−3
x=2(Simplify both sides of the equation)
Answer:
x=2 and y=5