The best way to do this is to set up a proportion
420 x
------ = ------
600 100
then cross multiply and divide
420 times 100 = 42000/600=70
the correct answer is C. 70 people
I hope I've helped!
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
I think thr answer mughr ve B for what it sais