1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
3 years ago
13

The Lopez family left Dallas and went to Houston. Then they went from Houston to Austin. Then they took the shortest route back

to Dallas. How far did they travel in all? Tell how you found the answer.
Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
4 0

Answer:

I would assume they drove a car.

If so, then Dallas to Houston: 239.3 miles.

Then, Houston to Austin: 165.3 miles

Shortest route back to Texas: 913.5.

<u>I used g o o g l e m a p s to find my answer.</u>

Now add the numbers up:

239.3+165.3+913.5= 1318.1

They traveled 1318.1 miles in all.

You might be interested in
Solve each inequality using the Addition Property of Inequality.
Law Incorporation [45]

Answer:

y ≥ 28

Step-by-step explanation:

Isolate the variable. Treat the inequality sign as a equal sign, what you do to one side, you do to the other. Add 6 to both sides:

y - 6 (+6) ≥ 22 (+6)

y ≥ 22 + 6

y ≥ 28

y ≥ 28 is your answer.

~

4 0
4 years ago
How do you write 281% as a decimal
VMariaS [17]
I think it would be 28100% i might be wrong
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following equation x= r-h/y.Solve the equation for h
Flura [38]

x= r - h/y   subtract r from both sides

x-r = -h/y    multiply each side by -y

-y(x-r) = h

-xy +yr = h

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 less than four times a number is equal to twice a number increase by 8 write an equation and solve to find the value of x
Tom [10]
4x - 2 = 2x + 8
2x -2 = 8
2x = 10
x = 5

4(5)-2 = 2(5)+8
20-2 = 10+8
18 = 18
5 0
4 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • chin typically spent 2.5 hours per day filing paper records. After a new filng system was implemented, he now spends 1 hour per
    14·2 answers
  • I need help with solving the equations by using substitution
    12·1 answer
  • a home repair crew charges seventy-five dollars per day plus two hundred fifty-five dollars for each hour the crew works. one da
    14·1 answer
  • What does the point labeled C represent on the box plot?
    14·1 answer
  • Please help thank you.
    7·1 answer
  • Letter C need help on 6-11
    8·2 answers
  • Find a polynomial with a degree of 3, and the zeros 1,7, &amp; -4 with no other zeros.
    8·1 answer
  • The recycling industry employs approximately 1,025,000 more workers than the waste management company. Together they provide 1,2
    6·1 answer
  • F(x) = x2 + 5x - 1 is shifted 3 units left. The result is g(x). What is g(x)?
    7·1 answer
  • Pleaseeeeeeeeeee help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!