1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
9

Help me pls thanks!!!!!!!​

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
4 0

Answer:

7.   0.37

Decimal value is  - HUNDREDTHS

Fraction value is - \frac{37}{100}

    1.735

Decimal value is  -  TENTHS

Fraction value is - \frac{1735}{1000}

8.   6.075

Decimal value is  - HUNDREDTHS

Fraction value is - \frac{6075}{1000}

      27.05

Decimal value is  - ONES

Fraction value is -  \frac{2705}{100}

9.    0.127

Decimal value is  - THOUSANDTHS

Fraction value is - \frac{127}{1000}

    3.007

Decimal value is  - THOUSANDTHS

Fraction value is - \frac{3007}{1000}

 

You might be interested in
Find the linearization of f(x) = x ^ (y / 2) a = 43
Dafna1 [17]

Answer:

DWAFECGSAD

Step-by-step explanation:

EWAFGSEE

7 0
3 years ago
A gym owner has some yellow weights and some red weights. The yellow weights are 6 kilograms each, and the red weights are 8 kil
gogolik [260]

Answer:

The store owner has two of each color weights

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can someone explain what dilatation is in math?
Helen [10]

Answer:

A dilation that creates a smaller image is called a reduction. A dilation stretches or shrinks the original figure. A description of a dilation includes the scale factor (or ratio) and the center of the dilation. The center of dilation is a fixed point in the plane.



5 0
3 years ago
How does a digit in the ten thousand place compare to a digit in the thousands place
Butoxors [25]
A digit in the ten thousand place has a value of 10,000 times the value of the mere digit. While a digit in the thousands place has a value 1,000 times the value of the digit. So to compare you can do 10,000 / 1,000 = 10, which means that<span> a digit in the ten thousand place values ten times what the same digit values is it is the thousand place. </span>
4 0
3 years ago
A group of friends wants to go to the amusement park. They have $94.25 to spend on parking and admission. Parking is $14.75, and
Korvikt [17]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that a group of friends wants to go to the amusement park and that they have $94.25 to spend on parking and admission.

We are further told that Parking is $14.75, and tickets cost $13.25 per person, including tax. The equation that can be used to solve the number of people who can go to the amusement park would be:

= 14.75 + 13.25p

Since they've $94.25 to spend, the number of people that can go to the amusement park will be:

14.75 + 13.25p = 94.25

13.25p = 94.25 - 14.75

13.25p = 79.50

p = 79.50 / 13.25

p = 6

6 people can go to the amusement park

3 0
3 years ago
Other questions:
  • According to the Fundamental Theorem of Algebra, how many roots exist for the polynomial function? f(x) = 8x7 – x5 + x3+6
    9·2 answers
  • What's the area of a rectangle measuring 13in × 12in
    11·2 answers
  • Julie works two part-time jobs for a total of 37 hours a week. Job A pays $6.50 per hour, and Job B pays $7.40 per hour. How man
    5·1 answer
  • ASAP PLEASE ANSWER quadrilateral ABCD is dilated at center (0,0) with scale factor 1/2 to form quadrilateral A'B'C'D'. wha is th
    15·2 answers
  • Justine received a bonus check from her work for $6000. She is going to deposit the money into her bank account that receives 5%
    14·1 answer
  • What is the nearest whole numbers of 3.41
    11·1 answer
  • What is the slope of a line parallel to 3x + y = 7<br><br> A. 1/3<br> B. -3<br> C. 3<br> D. -1/3
    10·2 answers
  • A line graph titled Number of Tornadoes in 2012 has Month on the x-axis and number on the y-axis. In March there were 225 tornad
    14·2 answers
  • Which of the following is a vertex of the figure shown below after a reflection in the y axis?
    14·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!