1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
2 years ago
12

6 divided by 2 times in brackets 1 plus 2Work this out please. ​

Mathematics
2 answers:
Brilliant_brown [7]2 years ago
6 0

Answer: 12

Step-by-step explanation:

<u>Given worded expression</u>

6 divided by 2 times in brackets 1 plus 2

<u>Convert wordings to numerical expression</u>

6 ÷ 2 × (1 + 2)

<u>Simplify value in parentheses/brackets</u>

=6 ÷ 2 × 3

<u>Simplify by division</u>

=3 × 4

<u>Simplify by multiplication</u>

=\boxed{12}

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

gogolik [260]2 years ago
3 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which statements about angles are true? Check all that apply.
Vadim26 [7]

Answer:

A,C,D,E

Step-by-step explanation:

The first one is true because in fact, supplementary angles' measures add up to 180°.

The second one is false because there are 5 types, not 3. These are the types:

acute angle-an angle between 0 and 90 degrees.

right angle-an 90 degree angle.

obtuse angle-an angle between 90 and 180 degrees.

straight angle-a 180 degree angle.

reflex angle- a angle between 180 and 360 degrees.

Third is true too because linear pair means two angles that form a straight line, or 180°.

Fourth is true because straight Angle theorem states that all the straight angles are 180 degrees. If the legs are pointing exactly in the opposite directions, then it forms a straight angle.

Last one is true because by definition complementary angles always form a right angle, which is 90°.

Hope it helps!

8 0
3 years ago
1. Three apples, a, and two peaches, p, sell for $1.25.
Simora [160]

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

You can use systems of equations to solve this.

3a+2p = 1.25

5a+p = 1.5

Multiply the second equation by 2.

3a+2p = 1.25

10a+2p = 3

Subtract the bottom from the top

-7a= -1.75

Divide by -7

a= 0.25

Each apple is $0.25 (in this case, the peach also costs $0.25)

5 0
2 years ago
Solve please i need this fast
Rufina [12.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

b)

5 0
3 years ago
Write an algebraic expression for the word expression <br> the quotient of c and 8
In-s [12.5K]

Answer:

c/8

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Please help .
Iteru [2.4K]

702 can not be written as the product of 2 prime numbers, because if you divide 702 by 2 then you get 351 and that is not a prime number. Therefore 702 is a prime number.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many terms are in the expression 32g + 11 (to the third power) - 9
    15·1 answer
  • Round to the nearest thousand 706421
    15·2 answers
  • the container that holds the water in the football team is 1/2 full after pouring 9 gallons of water it is 5/6 full how many gal
    14·1 answer
  • Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​
    10·2 answers
  • What’s 4(x+5)=60?<br> I neeeddd helllppppp
    5·1 answer
  • Slope intercept for (0,4) (-5,0)
    11·2 answers
  • Help please will mark brainliest!!
    15·1 answer
  • I need help with 1 and 3 the slope is 3/4
    14·2 answers
  • Which of the following is true about the function below? 1/√x-6
    15·1 answer
  • Emily spends $28 on food. This amount of 4/9 of her allowance, what is Emily’s allowance?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!