1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
2 years ago
6

17. ralph is 3 times as old as sarah. in 4 years ralph will only be twice as old as sara will be then. find ralph’s age now.

Mathematics
1 answer:
spin [16.1K]2 years ago
7 0

Answer:

Sara is now 4, will be 8 in 4 years. Ralph is now 12, will be 16 in 4 years.

You might be interested in
A carpenter has a wooden dowel that is 72 centimeters long. She wants to cut it into 2 pieces so that one piece is 5 times as lo
Jobisdone [24]
Let's say that the shorter piece is x and the longer piece is 5x (because it's 5 times as long). x+5x=72 and 6x=72. Dividing both sides by 6, we get that x=12, and 72-12=the length of the other piece (since there are only 2 pieces)=60
6 0
2 years ago
*will give brainlist**okay so u want to know how much diapers u will use for 3 years basically and then the details to help u ea
pochemuha

ok so divide 1500 by 250 to determine how many boxes you need to by in 1 year

so that equals 6 then you multiply that by $30 to find the total cost of all the diapers per year so the is $180 per year and then multiply that by 3 to find the cost of all 3 years

So the answer is you will spend $540 in total

8 0
2 years ago
You have $50
Yakvenalex [24]

50+5x=total profit. To get 10% of 50 you would multiply .1x50= 5. X would be the amount of days past so 10th day = $100 total but $50 profit and 30th day = $200 total but $150 profit

8 0
3 years ago
What the answer someone help me!!!
True [87]

Step-by-step explanation:

the answer to your question is

16/9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pollution Rates Assignment
stepan [7]

Answer:

1. a) 4.8 lb

I) 8%

II) 0.384 lb

2. a) 12.5 lb

I) 8%

II) 1 lb

Step-by-step explanation:

Let's begin by listing out the given variables:

mass of pesticide (m) = 12 lb,

40WP (40 weight percent) means the active ingredient comprises 40% of the total mass of the pesticide

a) amount of active ingredient = mass of the pesticide * weight percentage of the active ingredient

x = 12 * 40% = 12 * 0.4

x = 4.8 lb

I. If the soil has an absorption rate of 92%, that means 8% will go into the run-off

The percentage of active ingredient that will end up in the run-off = the percentage of the active ingredient (100%) - the absorption rate

y = (100 - 92)%

y = 8%

II. amount of of active ingredient that will end up in the run-off = amount of active ingredient * the percentage of active ingredient that will end up in the run-off

z = x * y = 4.8 * 8% = 4.8 * 0.08

z = 0.384 lb

2. Let's list out the variables given, we have:

mass of pesticide = 25 lb, weight percent of active ingredient = 50% = 0.5

amount of active ingredient = mass of the pesticide * weight percentage of the active ingredient

x = 25 * 0.5

x = 12.5 lb

I. If the soil has an absorption rate of 92%, that means 8% will go into the run-off

The percentage of active ingredient that will end up in the run-off = the percentage of the active ingredient (100%) - the absorption rate

y = (100 - 92)%

y = 8%

II. amount of of active ingredient that will end up in the run-off = amount of active ingredient * the percentage of active ingredient that will end up in the run-off

z = x * y = 12.5 * 8% = 12.5 * 0.08

z = 1 lb

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Using a picture, show house six people could share for sandwiches. Then, write an equation and solve.
    9·1 answer
  • There is an 8 cm by 8 cm cube. What is the total surface area of the cube?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!!
    11·1 answer
  • A rectangle has a height of 2x4 and a width of x2 + 8x + 15.
    5·1 answer
  • Leo has $10 more than Sofia and Jacob has $5 less than Sophia. Together, the three siblings have a total of $ 98. How much money
    13·1 answer
  • Angle a and angle b are vertical angles with measue of angle a=x and measure of angle b=5x-80​
    14·1 answer
  • Solve for x . <br> X+9 .. 2x-3 .
    6·1 answer
  • Julia ride her horse 12 miles in 45 minutes. What is her average speed in mil/hour?
    13·2 answers
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • FACTS:In 2010, the glacier was 1000 meters in length; it had retreated 255 meters in 15 years.Questions:1. Calculate the average
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!