1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olya-2409 [2.1K]
3 years ago
10

Luna I made the trip to the moon in . In this activity, you will determine the average speed of Luna I using division.

Mathematics
1 answer:
-Dominant- [34]3 years ago
4 0
Hi! Did you mean to add a picture to your comment?
You might be interested in
Justin plays basketball and scored 1/8 of the 48 points. How many points did he score?
Alinara [238K]
Just divide 48 by 8 to give 6.
8 0
2 years ago
Jose invested $5000 into a fund with an interest rate of 4.8%.
Minchanka [31]
$5000 × 0.048×2= $480

Answer: $480
3 0
2 years ago
Find the value of x to the nearest tenth!
sergij07 [2.7K]

Answer:

5.7

Step-by-step explanation:

sine cosine tangent

soh cah toa

sine = opposite/hypotenuse

so sin(35)= x/10

you can multiply 10 to both sides to get rid of the 10 denominator on the right leaving you with 10sin(35)=x

be sure your calculator is in degrees.

put that into a calculator leaving you with 5.7

5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 3x + 6y
Sedbober [7]

option a as 3 is outside of bracket it will be multiplied by what is in bracket sot the answer will equivalent to question

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I really don’t know how to do this and i could really use some help :) please
Firlakuza [10]

Answer:oh goodness

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Working 6 days, a worker earned<br> 150000 LL<br> a) How much will he earn by working 21<br> days?
    10·1 answer
  • Calculate 6.75-3.1 and round to the correct number of significant digits
    13·2 answers
  • A jet plane traveling at 450 mph overtakes a propeller plane traveling at 250 mph that had a 3​-hour head start. How far from th
    12·2 answers
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • 2+16y=3x+4 solve for y
    11·1 answer
  • If a=i+3j+k and b=i+12j+k, find a unit vector with positive first coordinate orthogonal to both a and
    6·1 answer
  • What is the value of this expression when x = -6 and ? 4(x2 + 3) − 2y
    14·1 answer
  • More poitnes 8888888888888
    11·2 answers
  • Complete each congruence statement by naming the corresponding angle or side.
    9·1 answer
  • MY BRAIN IS MELTING PLS HELP
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!