1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Julli [10]
3 years ago
14

Vore Corp. bought equipment on January 2, 20X4 for $200,000. This equipment had an estimated useful life of five years and a sal

vage value of $20,000. Depreciation was computed by the 150% declining balance method. The accumulated depreciation balance at December 31, 20X5 should be:
Business
1 answer:
Harrizon [31]3 years ago
7 0

Answer:

The accumulated depreciation balance at December 31, 20X5 should be: $91,800

Explanation:

Under the straight-line method, useful life is 5 years, so the asset's annual depreciation will be 20% of the Depreciable cost.

Depreciable cost = Total asset cost - salvage value = $200,000 - $20,000 = $180,000

Depreciation was computed by the 150% declining balance method. Depreciation rate is 30%.

Depreciation for the year of 20X4 = 30% x $180,000 = $54,000

At the beginning of the second year, the Depreciable cost's book value = $180,000 - $54,000 = $126,000

Depreciation for the year of 20X5 =  30% x $126,000 = $37,800

The accumulated depreciation balance at December 31, 20X5 = $54,000 + $37,800 = $91,800

You might be interested in
has a standard of 2 direct labor hours per unit. The standard wage rate of each worker is $32.50 per hour. In July, the company
ikadub [295]

Answer:

$130 Favourable

Explanation:

Given the above information,

Standard hours = 2 × 4770 = 9,540

Actual hours = 8,940

Standard rate = $32.50

Then, Direct labor efficiency variance is computed as

= ( Standard hours allowed for production - Actual hours taken) × Standard rate per direct labor hour

= [(2 × 4,770) - 8,940] × $32.50

= [9,540 - 8,940] × $32.50

= 600 × $32.50

= $130 Favourable

6 0
3 years ago
In the classic downward-sloping demand curve, as price increases, the demand for the product or service
vesna_86 [32]
The demand for a product or service would likely decrease as price increases as far as the classic downward-sloping demand curve is concerned. In addition, this specific type of demand curve characterises increase of consumer demand as the price significantly falls. 
5 0
4 years ago
Your investment banker has presented you with the following list of business characteristics of a small company your company is
wariber [46]

Answer:

A

Explanation:

The list contains more weaknesses than strengths

The list of weaknesses are:

Excess manufacturing capacity relative to market; If you are producing more than you are selling then its a weakness

Large inventories; that dont sell its a weakness

Lack of management depth; means that management does not have a proper foundation

Management turnover; if you keep changing management it will affect the company as skilled workers will be leaving

The list of strengths are:

Cost advantages; cost advantage against your competitors is an added strength

Market leadership; having a large market share is equally an advantage

6 0
3 years ago
You purchased a share of stock for $53. One year later you received $3.00 as dividend and sold the share for $52. Your holding-p
GalinKa [24]

Answer:

the holding period return is 3.77%

Explanation:

The computation of the holding period return is shown below:

Holding period return is

= (Income + (Selling price - Purchase price)) ÷ Purchase price

= ($3 + ($52 - $53)) ÷ 53

= 3.77%

Hence, the holding period return is 3.77%

We simply applied the above formula so that the correct value could come

And, the same is to be considered  

3 0
3 years ago
Rather than purchase new equipment, the marketing manager argues that the company's marketing strategy should be changed. Rather
Kitty [74]

Answer:

Break-even point (dollars)= $1,104,000

Explanation:

Giving the following information:

The company's new monthly fixed expenses would be $331,200.

Selling price= 24

Unitary variable cost= (772,800/46,000)= 16.8 per unit

With this information we can calculate the break-even point both in units and dollars:

Break-even point= fixed costs/ contribution margin

Break-even point= 331,200/ (24 - 16.8)= 46,000 units

Break-even point (dollars)= fixed costs/ contribution margin ratio

Break-even point (dollars)= 331,200/ (7.2/24)= $1,104,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Buying a new leather belt for which of these reasons is most likely a sound financial decision?
    6·2 answers
  • What recommendation(s) do you have for Alikay Naturals to improve or replace Moisturizing Black Soap Shampoo?
    6·1 answer
  • Label each scenario below according to the type of financial asset described.
    12·1 answer
  • A company paid $517,000 to purchase equipment and $16,700 to have the equipment delivered to and installed in the company's prod
    7·1 answer
  • Which orientation, as it relates to marketing, maximizes a company's use of economies of scale?
    8·1 answer
  • The inventory data for an item for November are: Nov. 1 Inventory 20 units at $19 4 Sold 10 units 10 Purchased 30 units at $20 1
    6·2 answers
  • Each of these is a key topic to consider when researching a potential employer. company products or services, company customers,
    6·1 answer
  • Starbucks is opening a location in China every 15 hours, and just opened its largest location in the world in Shanghai. Which me
    13·1 answer
  • People are unlikely to buy Big Macs in the places where they are relatively cheap (according to purchasing power parity) and sel
    5·1 answer
  • falcon company grants stock options to its upper and middle management employees. the options vest over a 4-year period, with 25
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!