1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
2 years ago
8

9 1/10 - 4 3/4 fraction need help now pls do not lie just for points will be reported

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]2 years ago
3 0

Answer:

4.35 or 87/20

Step-by-step explanation:

try desmos scientific calculator to help with other question.

You might be interested in
Find the distance between the two points in simplest radical form.<br> (-5,8) and (-3, 1)
elixir [45]

Given:

The two points are (-5,8) and (-3,1).

To find:

The distance between the given two points in simplest radical form.

Solution:

Distance formula: The distance between two points is

d=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

Using distance formula, the distance between (-5,8) and (-3,1) is

d=\sqrt{(-3-(-5))^2+(1-8)^2}

d=\sqrt{(-3+5)^2+(-7)^2}

d=\sqrt{(2)^2+(-7)^2}

d=\sqrt{4+49}

d=\sqrt{53}

Therefore, the distance between two points (-5,8) and (-3,1) is \sqrt{53} units.

3 0
3 years ago
Complete the Domain and Range worksheet attached. You can type the answer into submit
VMariaS [17]
There different from there own way there celebrities and there ways
3 0
3 years ago
The perimeter of a rectangular garden is 352m. If the width of the garden is 83m, what is its side length?
Kipish [7]

Answer:

L=93

Step-by-step explanation:

Perimeter of a rectangle is 2(L+W)

So 2(L+83)=352

L+83=176

L=93

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do u do question 10
suter [353]
I have no idea what that thing is talking about I agree with you
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which angle is an adjacent interior angle to
    11·1 answer
  • How can you distinguish the base of an isosceles triangle from a leg?
    6·2 answers
  • 3) Why is a balance scale a good representation of an algebraic equation?
    14·1 answer
  • 2/1/2 -1/2 please help ​
    6·1 answer
  • Jasmine has 3/4 cup of flour in a mixing bowl. After adding more flour to the mixing bowl, Jasmine says that she now has 5/8 cup
    8·1 answer
  • What is the slope of the line 2y+x=-3
    14·1 answer
  • Which is the correct answer​
    12·1 answer
  • Evaluate:<br><br> 48 ÷ 8 + 5 × (7 – 2)
    10·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through the given points.
    14·1 answer
  • A wire is in the shape of a rectangle of length 14cm. Find its breadth if the same wire is re- bent into a square of side 13cm.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!