1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
7

Add the fractions and show me step by step on how to do it 10/16 + 4/8

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]3 years ago
6 0
10/16=5/8

5+4= 9

9/8

9/8= 1 1/8

1 and 1/8

You might be interested in
While shopping at a clearance sale, Samantha finds a $60.00 dress on sale for 25% off. Samantha also has a 50% off coupon. Which
liq [111]

It seems most likely that ...

... Samantha will save $37.50 because she must first find the 25% sale price before taking the extra 50% reduction

_____

In the real world, it seems probable that Samantha will be offered the choice of using the coupon <em>or</em> the sale discount. If she chooses tht 50% coupon, her savings will be $30. If she chooses the marked sale discount, her savings will be $15.

The scenario above assumes she gets 50% off the sale price of $45, so saves $15+22.50 = $37.50 off the original price.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please it’s math so... yea.... a b c d e f g h I j k l m n o p q r s t u v w x y z
Ugo [173]
Answer= 16

Work=
1. Multiply each side by 1/5 (aka divide them by 5). This leaves 3, 4 and 9.

2. Add all the sides. 3 + 4 + 9 = 16. That is the perimeter
3 0
4 years ago
Two pounds of bananas cost $1.16 what would be the cost of 5pounds s of bananas
ivann1987 [24]
If 2 lb of bananas cost $1.16, then each pound costs $0.58.

0.58 * 5 = 2.9

So 5 lb of bananas will cost $2.90.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Moon Sporting Goods received a shipment of tennis rackets and marked them up 45%. The cost of the tennis rackets to Moon was $85
Komok [63]

Answer:

$123.25

Step-by-step explanation:

A selling price reflecting a 45% markup can be found by multiplying the wholesale price ($85) by (1 + 0.45), or  1.45:

1.45($85) = $123.25

4 0
4 years ago
Name Score Julia 650 Andrew 550 Jason 380 Cathy 720 Jessica 710 Robert 550 The table gives the scores of 6 students from a class
Afina-wow [57]
3560/6 which is 593.3 I believe.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this question plz
    9·2 answers
  • Un pediatra obtuvo la siguiente tabla sobre los meses de edad de 50 niños de su consulta en el momento de caminar por primera ve
    6·1 answer
  • A net worth statement, financial goals, and a budget are all part of a _____. saving and investing plan savings account long-ter
    12·2 answers
  • If the volume of the gas increased from 600 to 800 in.^3, by how much does the pressure change?​
    15·2 answers
  • Can someone help me please
    10·2 answers
  • A protractor is used to measure an angle. One ray points to 0° and the other ray points to 125° and 75°. What is the measure of
    8·1 answer
  • HELP PLS THIS IS DUE SOON-BTW its 7th GRADE MATH
    9·2 answers
  • 6. The octopus was swimming 3 feet below the surface. If the octopus swam up 3
    14·2 answers
  • If y = x² + 2x + 3, find the value of y when x = -1
    7·1 answer
  • 84 eggs are used at the bakery today but the number is expected to increase by 30% tomorrow. About how many eggs are expected to
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!