1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
5

6 pounds of apples cost $12 how much do 8 pounds cost?

Mathematics
2 answers:
Sergeu [11.5K]3 years ago
8 0

Answer:

8=$16

Step-by-step explanation:

6=$12

divide both sides by 6

1=$2

so one pound equals $2 so if 6 pounds equals $12 just add 2 pounds to 6 to make it 8 pounds. you added two pounds so that means you have to add $4 to the total witch will give you

8=$16

Dvinal [7]3 years ago
4 0
Since 6 lbs of apples cost $12, 1 lb will cost $2.
8 times 2 = 16
8 lbs of apples cost $16

hope this helps!!
You might be interested in
13. On a trip of 525 miles, how many minutes faster is it to travel at 60 miles per hour than
lara [203]
I have no clue hahaha
5 0
4 years ago
What is the correct answer?
Marat540 [252]

Answer:

d

Step-by-step explanation:


its d because  square has equal sides, so the midpoints would also be all equal sides, which is the definition of a square


8 0
3 years ago
What is wrong in the drawing? How can you make this work<br> Correct?
Kryger [21]
The picture is completely black I’m not sure if that’s what you’re trying to fix but I think you didn’t uploads it correctly.
4 0
3 years ago
3.9054 to 2 significant figure
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

3.9

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Pat is a 23-year-old man. He earns a taxable income of $70,000.00, and the effective
Studentka2010 [4]

Answer:

$12,594.71

Step-by-step explanation:

i just did the test

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the equation for variance below, along with the given data set, to answer the following questions.
    15·2 answers
  • A VHS tape holds at most 360 minutes. A tape already has a 120 minute movie on it. How many 30 minute sitcoms can be recorded on
    6·1 answer
  • Help me please!!!!!!
    14·1 answer
  • debbie bought 8 1/2lb of ground beef. she packed the beef in 1/2 containers and put them in the freezer. how many containers of
    8·1 answer
  • A student studies the same amount of time each day for a test. In 4 days, she studied 60
    13·1 answer
  • Factor the expression<br> 12x^2 +7x+1
    6·1 answer
  • I NEED HELP WITH THESE TWO QUESTIONS PLEASE!!!!!!! I"LL GIVE THE BRAIN THINGY TOO!!!!
    12·1 answer
  • Can you help me with all these I want to know if they're right!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????
    6·1 answer
  • A) 4+10+8=<br> B) 5-9+1=<br> C) -8-2+3=<br> D) -15+8-7=<br> E) 24+6-12=<br> F) 18-3-21=
    11·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!