1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
2 years ago
5

Justin did push-ups every weekday this week. He did 8 push-ups on Monday, 14 push-ups on Tuesday, 18 push-ups on Wednesday, 6 pu

sh-ups on Thursday, and 8 push-ups on Friday.
Find the mean number of push-ups.


Help!
Mathematics
2 answers:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
7 0

Answer: The answer is 10.8.

Step-by-step explanation: Add all the numbers together and divide by how many were added together.

olga2289 [7]2 years ago
5 0

Answer:

10.8

Step-by-step explanation:

to so the mean you add up all of the numbers and divide by the amount you have. so add up all the numbers to get 54, the divide 54 by 5 because there are numbers.

You might be interested in
How did you find x? pls answer
Mariulka [41]

Answer:

x = 8 degree

Step-by-step explanation:

8x - 4 = 60 degree (being alternate interior angle)

8x = 60 + 4

8x = 64

x = 64/8

x = 8 degree

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLS i’ll mark as brainliest if correct
Vlada [557]

Answer:

I believe the answer is the second one

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help lol <br> question 1 and 2 <br> 15 points
DiKsa [7]

Answers:

  1. Choice B) y = (1/4)x
  2. The unit rate is <u>  3.89  </u> dollars per pound. It costs <u>  23.34  </u> dollars for a turkey that weighs 6 pounds.

=====================================================

Explanations:

  1. Direct proportional equations are always in the form y = kx, where k is some constant. In the case of choice B, we have k = 1/4. Visually, direct proportion equations are always straight lines and go through the origin.
  2. Divide $34.99 over 9 to get 34.99/9 = 3.88777 approximately. This rounds to 3.89, so it costs $3.89 per pound. That's the unit rate. Multiply this by 6 to get 6*3.89 = 23.34 which is the cost of the 6 pound turkey.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which rational exponent represents a square root?<br> A. 1 / 2<br> B. 3/2<br> C. 1/3<br> D. 1/4
Fofino [41]

Answer:

1/2 rational exponent represents a square root.

Therefore, option A is correct.

Step-by-step explanation:

As we know that raising to the one-half power i.e. \frac{1}{2} is the same

as taking the square root.

  • so x^{\frac{1}{2}} is the same as the square root of x.

For example, taking the square root of 4 will determine:

4^{\frac{1}{2}}

\mathrm{Factor\:the\:number:\:}\:4=2^2

4^{\frac{1}{2}}=\left(2^2\right)^{\frac{1}{2}}

\mathrm{Apply\:exponent\:rule}:\quad \left(a^b\right)^c=a^{bc},\:\quad \:a\ge 0

\left(2^2\right)^{\frac{1}{2}}=2^{2\cdot \frac{1}{2}}

so the expression becomes

4^{\frac{1}{2}}=2^{2\cdot \:\frac{1}{2}}

    =2^1

    =2         ∵ \mathrm{Apply\:exponent\:rule}:\quad \:a^1=a

so, 1/2 rational exponent represents a square root.

Therefore, option A is correct.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me here please if....
Anna35 [415]
You can first use the fundamental trigonometric identity:

sin(x) ^2 + cos(x) ^2 = 1

=> cos(x) ^2 = 1 - sin(x) ^2

=> cos(x) ^2 = 1 - (-4/5)^2 = 1 - 16/25 = (25 - 16) / 25 = 9 /25

=> cos (x) = +/ - √ (9/25) = +/- 3/5

Now, analyze the sign.

In the fhird quadrant the cosine is negative, so the answer is cos(x) = - 3/5.

Answer: option C. - 3/5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • to visit a magic show ,sam will have to purchase tickets for himself ,his wife and his child. if an adult ticket cost AED 32 and
    10·1 answer
  • Which statement is true about the solutions for the equation 3y + 4 = −2?
    13·2 answers
  • A rope is stretched tight between the tops of the two flags poles. one pole is 16m tall, other 8m tall and they stand on level g
    14·1 answer
  • Write an equation of the line passing through point P (2,3) that is perpendicular to the time y-4=-2(x+3)
    12·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • BRAINLIEST!
    12·1 answer
  • a circles diameter matches the side length of a square. What percent of the square's area is the circle's area?
    12·1 answer
  • In a shopping mall, two elevators pass each other moving in opposite directions. Each elevator is moving at the same speed. The
    15·2 answers
  • Heyyy if anyone's good at maths please helppp &lt;3​
    11·1 answer
  • Judy has 2 3/4 bags of rock that she wants to use in her yard. Each bad will cover 310.2 sq ft. How many square feet will Judy b
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!