1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
3 years ago
12

Can anyone help me please? I forget how to do this I need the answer quick

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
3 0

Answer:

Domain is R ( all real numbers)

Range is R (all real numbers)

You might be interested in
How do i find the weight
Alla [95]
Convert it then you will fine the weight.
4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
In a room with 300 people there are 50% more men than women. How many women are in the room?
omeli [17]

Answer: what are you doing here Sophia, Ms. Vogel would be disappointed

the answer is 2

Step-by-step explanation:

you have 120 women

120/2=60

120+60=180

120+180=300

6 0
3 years ago
What are all the common factors of 36 and 56? A. 1, 2, 4 B. 1, 2 C. 1, 2, 3, 4, 9 D. 1, 2, 4, 8
tamaranim1 [39]
I think the answer is A.1,2,4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
List all 6 Congruence statements for the following triangles.
Lera25 [3.4K]

Answer:

Side side side

angle side angle

Hypotenuse leg

side angle side

CPCTC

ANGLE ANGLE SIDE

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • We wish to construct a 90% confidence interval on the mean of a population known to be normally distributed based on a sample of
    12·1 answer
  • Leila works as a tutor for an hour and as a waitress for an hour. This month, she worked a combined total of hours at her two jo
    7·1 answer
  • Can someone please help? I'm really struggling<br><br> Brainliest + points
    13·1 answer
  • What does P(B/A) = 0.50 mean in terms of the Venn diagram?
    7·1 answer
  • Ughhh i don’t understand this!! someone pls help?!
    14·1 answer
  • 30 POINTS FOR PEOPLE WHO ANSWER CORRECTLY!
    6·2 answers
  • Find the surface area of the prism.
    6·1 answer
  • What is 1,773 divide by 3 be honest
    9·2 answers
  • There are 450 walnuts in 9 bags. If each bag has the same number of walnuts, how many walnuts are in 3 bags?
    12·2 answers
  • Graph the inequality.<br> 0 &lt; y + 4x &lt;6
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!