1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
9

A rectangular painting measures 12 inches by 14 inches and contains a frame of uniform width around the four edges the perimeter

of the rectangle formed by the painting and it’s frame is 76 inches determine the width of the frame
Mathematics
2 answers:
prisoha [69]3 years ago
7 0

Answer:

17.54 inches

Step-by-step explanation:

12/52 = x/76 (cross multiplication)

(12 * 76)/ 52 = 17.54 inches

Amiraneli [1.4K]3 years ago
4 0

Answer: 6in width

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the solution for x in the equation?
erastovalidia [21]
The solution for x is D=-4

7 0
3 years ago
Marle placed two orders at the same restaurant last month. In one order, she received 5 trays of lasagna and 3 trays of
user100 [1]

Answer:

$25.25-lasagna, $12.25-garlic bread

Step-by-step explanation:

  5L+3G=163

- 4L+4G=150

______________

 4(5L+3G=163)

-5(4L+4G=150)

_____________

20L+12G=652

-20L-20G=-750

_____________

          -8G=-98

         -8G/-8 = -98/-8

               G=$12.25

now plug that into G in any of the 2 equations at the top and you can solve for L(price of lasagna)

5 0
3 years ago
Can y’all please help me
Andrew [12]

Answer:

Rly lazy man.....

Step-by-step explanation:

1/2*l*w is the area of triangle, plug in values...

1/2*4.5*6.6

14.85 square feet is the area

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bill weighs 120 lbs and is gaining ten lbs each month. Phil weighs 150 lbs and is gaining four lbs each month. How many months w
vaieri [72.5K]
First, let's write two expressions, letting x= the number of months which have elapsed:

Bill: 120 + 10x
Phil: 150 + 4x

If we set them equal to each other, then solve for x, that will be the number of months where their weights equal each other:

120+10x = 150 + 4x   [starting equation]
-120  -4x    -120 -4x    [ subtract 120 from both sides, and 4x from both sides, to isolate the term with the variable]

<u>6x</u> = <u>30</u>     [divide both sides by 5]
 5      5

x=6. They will weigh the same in six months.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
mikah bought a dozen cupcakes for her friends birthday. if she paid $3.48 for the cupcakes what was the price per cupcake?
maria [59]

Answer: 0.29 or 29 cents each :)

anymore questions ask me ;)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What value of x is in the solution set of 2(3x - 1) 24 - 6?
    10·1 answer
  • Round 251 to the nearest 100
    9·2 answers
  • Given the system of inequalities below: -3x - y &lt; 12 and 2x + 3y ≥ 9
    15·1 answer
  • Fine fare sells apple juice boxes in packages of 4 juice boxes for $2.00. What is the unit price of each juice box
    11·1 answer
  • Help me out if you can! ( links = report )
    14·1 answer
  • A line has a y intercept of 7 and a slope of 3/4, and goes DOWNHILL. What is the equation of this line?
    9·2 answers
  • Find each percent of change. Round to the nearest whole percent if necessary. State whether the percent of change is an increase
    11·2 answers
  • On her 21st birthday, Sydney deposited $400 in a new bank account that earns 3.7% interest compounded continuously. If there are
    11·1 answer
  • What is the diagram for this question?
    13·1 answer
  • Find the slope of the line
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!