1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
13

Help Please!! What is the value of a? Enter your answer in the box. a =

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
6 0

Answer:

a=15

Step-by-step explanation:

By pythagoras' theorem

25²=20²+a²

625=400+a² group like terms

a²=625-400

a²=225

\sqrt{a {}^{2} }  =  \sqrt{225}

therefore a=15

You might be interested in
PLEASE HELP!
hammer [34]

Answer:

  A = 16

Step-by-step explanation:

Taken together, the triangles form a square whose side length is 4. The area is ...

  A = s² = 4²

  A = 16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 peck= how many quarts
Fynjy0 [20]

Answer:

9.30918

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The space shuttle circled earth twenty times
AysviL [449]

Answer:

498020 miles al

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If the radius of a circle with a area of 5.3 mm squared is multiplied by 5,
chubhunter [2.5K]
I'm guessing the question is meant to be "<span>If the radius of a circle with a area of 5.3 mm squared is multiplied by 5, what will the new area be?", so i'll answer that.

Area of a circle =</span>πr^2

5.3=πr^2, 5.3=π(5r)^2
132.5=25πr^2
6 0
3 years ago
Color in equations what to color in 1+2+3+4=10 What cubes to color in?
Leni [432]
Can you explain more

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • James got 5 questions wrong out of 40 questions what percent of the questions did he get correct
    13·1 answer
  • 1) g(n)= 3n - 4; Find g(-3)​
    12·2 answers
  • Please help?
    9·1 answer
  • Dr. evans just started an experiment. He will collect data for 7 days. How many hours is this?
    14·2 answers
  • Plzzzzzzzzzzzzz help
    15·2 answers
  • What is 8(9f+5) in simplest form?
    7·2 answers
  • Please help?!?!?!
    5·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $58.20. What is the unit cost per T-shirt?
    12·1 answer
  • The movie theater sold 50 buckets of popcorn last Wednesday. 60 people watched movies that day, and 40 of those people ate popco
    15·1 answer
  • How many triangles are there​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!