1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
9

Amy,Tyrone, Nina, Jake, and Mandy are standing on line at the grocery store. Each one is wearing a different color shirt: red, g

reen, orange, blue, and purple. Use the following information to answer the question(s).
Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
6 0

Answer:

what is the question?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Bruno claims that the solution to the linear equation −3(2x+6)+25=1 is x=1. He shows the steps below to justify his solution.
jonny [76]

Answer:

Bruno is correct x=1

Step-by-step explanation:

-3(2x+6)+25=1

-6x-18+25=1

-6x+7=1

-6x=-6

1=x

6 0
3 years ago
Can someone solve and explain it to me please
lys-0071 [83]

Answer is C) 6

36 + 3(4x - 9) = 6(2x + 1)

36 + 12x - 27 = 12x + 6

12x - 12x = 6 - 9

0 ≠ -3

No solution

3 0
3 years ago
A radioactive substance decays exponentially. A scientist begins with 100 milligrams of a radioactive substance. After 27 hours,
never [62]
33.3 because 27/50=36/x and x=66.67 and thats how much as decayed after 36 hours but you want what is left so subtract from 100 and get 33.3
7 0
3 years ago
Find the value of Angle A and B!!! Will mark brainliest
rewona [7]

Answer:

A=73

B=107

Step-by-step explanation:

since the angles are across from eachother they would be the same, the total angle of all 4 added together would be 360, and 73+107 would be 180, so 180+180 is equal to 360

3 0
3 years ago
Olivia ordered 24 cupcakes and a layer of cake. The layer cost $16 and the total cost of the order was $52. What was the price o
ArbitrLikvidat [17]
$16 was only for the layer.
$52-$16= cost of the cupcakes in total.
$36=cost of all cupcakes
36/24= cost of one cupcake
1.5= cost of one cupcake

each cupcake costs $1.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One-half of a number is 1 more than one-third of the same number. What is the number?
    9·2 answers
  • Sandra and her friend went to the candy store. Each of the purchased a bag of jelly beans. Sandra's bag weighed 1.25 pounds. Her
    14·2 answers
  • -27 = 3 (x - 2) How do I solve this? Step by step please
    5·1 answer
  • Calculate area of tetrahedron given 4 vertices
    12·1 answer
  • Find exact values for sin θ, cos θ and tan θ if csc θ = 3/2 and cos θ < 0.
    12·1 answer
  • Can help me with this problem
    11·2 answers
  • Which of the lines is perpendicular to the line shown in the graph
    13·1 answer
  • The crafting club sold art calendars for a recent fundraiser. The table below lists the number of calendars sold by each member
    14·1 answer
  • What times -1/2 x what = -20?
    7·1 answer
  • 8 multiplied by x<br><br> Can someone also help explain to me what does "X" stands for.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!