1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
12

How to simplify (4x+3y)+23

Mathematics
2 answers:
Elza [17]3 years ago
4 0

Answer:

30xy

do what's in parentheses first and then add the 23 and the give you your answer

Akimi4 [234]3 years ago
3 0

Answer:

4x+3y+23

...,.........,.....

You might be interested in
I need help please i'll give brainly​
Readme [11.4K]

Answer:

60 +24 = 84

Step-by-step explanation:jjjjjhjhjhj

6 x 4 +5 x 12

7 0
3 years ago
Factor the expression using the GCF.<br> 22+11=
bezimeni [28]

ANSWER

the factor <em>will </em>

<em>1</em><em>1</em><em> </em><em>is </em><em>common</em><em> </em><em>in </em><em>both </em><em>the </em><em>given </em><em>term</em>

<em>so,</em><em> </em><em>when </em><em>we </em><em>take </em><em>1</em><em>1</em><em> </em><em>from </em><em>both </em><em>term </em>

<em>it </em><em>will </em><em>left </em><em>with </em><em> </em>

<em>1</em><em>1</em><em>(</em><em> </em><em>2</em><em>+</em><em>1</em><em>)</em><em> </em>

<em>this </em><em>is </em><em>the </em><em>final </em><em>answer</em><em> </em>

<em>hope </em><em>it </em><em>helps </em><em>and </em><em>u </em><em>have </em><em>a </em><em>great</em><em> </em><em><u>day</u></em>

6 0
3 years ago
Savanna Smiles invested $5,000 for one year in a CD that earns interest at a rate of 3.5% compounded monthly. What is the intere
weeeeeb [17]
We are asked to solve for the interest during the year given that it is compounded monthly, we are given with the formula A = P(1+r)^n. The solution is shown below:
A = P (1+r)^n
A = $5,000 (1+ 3.5/12)^(12*1)
A = $5,000 (1.000292)^12
A = $5,177.84

 
5 0
2 years ago
A pack of 4 chocolate bars costs £1.20<br> What is the price per unit?<br><br><br><br> what is it?
frez [133]

Answer:

0.30 you divided the total by the number of units which is 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help with school please
adoni [48]

Answer:

47+16+ x =180

x =180- 63

x= 117

4 0
2 years ago
Other questions:
  • At a sporting good store the price of a basketball at $650 during a sale this prices marked down 45% what is the sale price of a
    13·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Arrange in descending order 1/2, 3/4, 2/3​
    12·1 answer
  • A pack of 6 batteries of the same type costs £2.79. By caculating the price, per battery, determine if this is better value. You
    7·1 answer
  • At 11 hours, 42 minutes and 5 hours, 46 minutes ​
    12·2 answers
  • Help???????????????????
    13·1 answer
  • Plz help brainlest if correct
    9·1 answer
  • What fraction best represents 5x2/3
    6·1 answer
  • A set of natural numbers between 50 and 55
    8·2 answers
  • Help pls this is really hard and I’ve been doing this for a long time
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!