All you need to do is 4,302 divided by 3. You would get 1434 pounds. I did this in my head. You can split it to get 4,200 divided by 3 + 102 divided by 3. You get 1400 + 34 which is 1434.
10(-8s-k)
(10) (-8s + -k)
(10) (-8s) + (10) (-k)
= -80s - 10k
= -10k-80s
Answer:
Total percent of the room did she paint green = 60%
Step-by-step explanation:
Given - Cheryl painted her living room walls with two different colors. She painted part of the room yellow and another part green. If the surface area of the walls in her room is 720 ft² and she painted 288 ft² yellow.
To find - What percent of the room did she paint green ?
Proof -
Given that,
The surface area of the walls in her room = 720 ft²
Total area painted in yellow color = 288 ft²
So,
Total area painted in green color would be = 720 - 288 = 432 ft²
Now,
Let the total percent green color painted = x
So,
720 × x% = 432
⇒
⇒ x =
= 60
∴ we get
Total percent of the room did she paint green = 60%
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the vectors based on the number line as RS = 7y +3, ST = 5y +8, and RT = 83, the equation RS+ST = RT will be used to get the unknown.
Substituting the given equation into the expression we will have;
7y +3+5y +8 = 83
collect like terms'
7y+5y+3+8 = 83
12y + 11 = 83
12y = 83-11
12y = 72
y = 72/12
y = 6
b) Substitute y = 6 into RS and ST
Given RS = 7y+3
RS = 7(6)+3
RS = 42+3
RS = 45
For ST;
ST = 5y+8
ST = 5(6)+8
ST = 30+8
ST = 38
Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?