Answer:
She sold 1 item and remains with 1 item
Step-by-step explanation:
R = 6t.....subbing in (8,48).....t = 8 and r = 48
48 = 6(8)
48 = 48 (correct)
r = 6t...subbing in (13,78)...t = 13 and r = 78
78 = 6(13)
78 = 78 (correct)
so u have 2 sets of points on this line and they are (8,48) and (13,78)
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
Multiply all of them by 1/2 and it’ll give you the next value
Answer:
a) 3/13
b) 1/2
Step-by-step explanation:
a) In a deck of 52 cards there are 4 Kings, 4 Queens and 4 jacks. So the probability of drawing those cards is (4+4+4)/52 = 12/52 = 3/13.
b) 1/2 because the numbers greater than 3 on a dice is 4, 5, and 6 which is half of the available options.