1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
3 years ago
6

Please help me answer these. Its all about upper and lower bounds.

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
5 0

Answer:

red question= 8.5 yellow question=4.25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If you are framing a photo that is 4in by 7 in, and you want the frame to be the same width all around, and the total area of th
aliina [53]

Answer:

<em>3.36in</em>

Step-by-step explanation:

The total surface area of the cardboard is expressed as;

TSA = 2(LW + LH + WH)

L is the length = 4in

W is the width

H is the height = 7in

TSA = 130in²

Substitute the given values into the formula and get the width W

TSA = 2(LW + LH + WH)

130 = 2(4W+4(7) + 7W)

130 = 2(11W+28)

130 = 22W+56

22W = 130 - 56

22S = 74

W = 74/22

<em>W = 3.36in</em>

<em>hence the width of the photo is 3.36in</em>

4 0
3 years ago
Please help !! ............
Sauron [17]
I think the answer is C.... I’m not sure tho.
4 0
3 years ago
Amy pays $25 to enter a state fair, plus $3 for each ride. Which of the following equations represents her total cost?
ella [17]
Y = 3x + 25 <== ur equation
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
I was at the store, and saw two sizes of avocados being sold. The regular size sold for $0.84 each. For what prices would the la
JulsSmile [24]

Answer:

The bigger avocado will be a better deal if the ratio of the sizes of the bigger one to the smaller one is less than the ratio of the prices of the bigger one to the smaller one.

Step-by-step explanation:

Given that two sizea of avocados are being sold, since the regular size is being sold for $0.84 each, let the price for the bigger avocado be $x.

Then note the following:

1. How bigger than the smaller avocado is the bigger one?

This would determine if the price for the bigger one is a bargain, or a mistake.

If for instance, the bigger avocado is double the size of the smaller one, then for any price, $x less that $1.68 (twice of $0.84), it is a bargain.

The bigger avocado will be a better deal if the ratio of the sizes bigger one to the smaller one is less than the ratio of the prices of the bigger one to the smaller one.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpp me asapp with this problem plss will crown brainiest !!!!
Evgen [1.6K]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Since RT bisects QRS

1/2  QRS = TRS

1/2 ( 9x+214) = -9x+53

Multiply each side by 2

9x +214 = -18x+ 106

Add 18x from each side

9x +214+18x = 106

27x +214 = 106

Subtract 214 from each side

27x = 106-214

27x =-108

Divide by 27

27x/27 = -108/27

x = -4

TRS = -9x+53

     =-9 *-4 +53

     = 36+ 53

    =89

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You flip two coins .what is the probability that you flip at least one head
    12·1 answer
  • Write the number in two other form 600,000+80,000+10
    13·1 answer
  • Write an expression equivalent to the following: 4x + 20 b. 1/5x + 10
    8·1 answer
  • Find the rate of change of the function f(x)=-4/5x+8
    10·1 answer
  • Will give brainiest if correct<br><br> A. 69.1<br> B. 20.9<br> C. 22.4<br> D. 67.6
    8·2 answers
  • Can someone help me on this please
    15·2 answers
  • Which equation has no solution?
    12·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Which set of ordered pairs is a function
    13·2 answers
  • What is -296 = -8 (8a +5)? With work provided
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!