You want one of the values in the ratio to be one for a unit rate. First, write out the ratio. It is 70 miles/2 hours. It's better not to include decimal numbers when you write a ratio when you can, so we're going to make the hours the unit rate. To make 2 -> 1 hour, divide both sides of the ratio by 2. 70/2 = 35.
The unit rate is 35 mi./hr.
Hope that helped you.
I think it’s 1/2. i’m not sure though sorry
Answer:
$5.38 per pound
Step-by-step explanation:
70/13=5.384615
5.38x13=69.94
Answer:
1). x = 81
2). x = 84
Step-by-step explanation:
1). By applying geometric mean theorem in the given triangle,

56x = (18√14)²
56x = 4536
x = 
x = 81
2). By applying geometric mean theorem,

16x = (8√21)²
16x = 1344
x = 
x = 84