Answer:
1 1/15
Step-by-step explanation:
64 minutes is the same thing as 64/60 minutes.
64 goes into 60 once. 64-60=4, so that would be your numerator. You would keep the denominator as 60, since it's still out of 60.
If you put those numbers together your fraction would be
1 and 4/60, if you want to simplify, 60/4=15, so 1 and 1/15 would be your fraction.
Hope this helped!
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale