Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
I think you have mistaken the formula.
I will do it this way.
Interest after 6 years: 1.038^6 × $5,000
Thus, amount after 6 years = $6,253.95
Answer:(2x + 5)⁵
Step-by-step explanation:I assume you mean the 4th term of the expansion of (2x + 5)⁵. The coefficient can be found from pascal's triangle.
Answer:
4 cats
18 dogs
18 x 4.5 = 81
4 x 1.0 = 4
81 + 4 = 85.00
22 ÷ 2 = 11
Start there and just numbers and cost till you find the right numbers
Step-by-step explanation:
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
The ratio of the areas is the square of the ratio of the lengths of sides.
(1/2)² = 1/4
Answer: 1/4